1. HABERLER

  2. AMERİKA

  3. ABD INF'nin iptali sonrası ilk kez füze denedi
ABD INF'nin iptali sonrası ilk kez füze denedi

ABD INF'nin iptali sonrası ilk kez füze denedi

ABD, Rusya ile imzalanan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Antlaşması'nın askıya alınmasının ardından ilk kez, konvansiyonel olarak ayarlanan seyir füzesi denedi.

Amerika'nın Sesi
A+A-

ABD Savunma Bakanlığı Washington’un Rusya ile imzalanan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Antlaşması’ndan çekilmesinden bu yana ilk kez konvansiyonel olarak ayarlanan seyir füzesi denediğini açıkladı. Pentagon’dan yapılan açıklamaya göre denenen seyir füzesinin menzili 500 kilometreden fazla.

Pentagon’dan yapılan yazılı açıklamada füze denemesinin California eyaletinin San Nicolas Adası’nda yapıldığı ve füzenin hedefini 500 kilometrelik bir uçuşun ardından vurduğu belirtildi. ABD antlaşmadan çekilmeseydi, söz konusu füze denemesi Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Antlaşması kapsamında yasak olacaktı.

ABD, Rusya ile 1987 yılında imzalanan antlaşmadan resmi olarak 2 Ağustos tarihinde Moskova’nın antlaşmayı ihlal ettiğini tespit ettikleri gerekçesiyle çekilmiş, Kremlin ise antlaşmayı ihlal ettiği iddiasını reddetmişti.

Dönemin ABD Başkanı Ronald Reagen ve Sovyetler Birliği lideri Mihail Gorbaçov tarafından müzakere edilen antlaşma kapsamında menzili 500-5.500 kilometre arasında değişen kara merkezli füzeler yasaklanmıştı.

ABD’li yetkililer son birkaç aydır Ağustos ayında seyir füzesi denemesi yapılacağını belirtiyordu. ABD Kasım ayında da orta menzilli balistik füze denemesi yapmayı planlıyor.

Moskova, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Antlaşması’nı ihlal ettiğini yalanlıyor ve Washington’u antlaşmaya uymamakla suçluyor.

ABD ve Rusya arasında yaşanan bu gerilim Soğuk Savaş’ın sona erdiği 1991 yılından bu yana yaşanan en büyük krizde iplerin daha da gerilmesine neden oluyor.

instabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler