1. HABERLER

  2. AFGANİSTAN

  3. ABD, İslam dünyası ile savaşta 6.4 trilyon dolar harcadı
ABD, İslam dünyası ile savaşta 6.4 trilyon dolar harcadı

ABD, İslam dünyası ile savaşta 6.4 trilyon dolar harcadı

ABD'nin 11 Eylül sonrası İslam dünyasındaki tüm savaşlarına 6.4 trilyon dolardan fazla para harcadığı ifade edildi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

ABD ordusunun Afganistan'da 2001 yılından bu yana 825 milyar dolar harcadığı bildirildi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby tarafından dün yapılan basın toplantısında, Pentagon'un savaş boyunca ülkede yaptığı harcamanın 825 milyar dolar olduğu ifade edildi.

Bağımsız kaynaklar gerçek harcamaların resmi rakamların çok daha üzerinde olduğu görüşünde.

825 milyar dolar harcama, yalnızca ABD Savunma Bakanlığı tarafından yapılan askeri harcamaları içeriyor. Afganistan'da Kabil hükümetine aktarılan fonların ve ABD'deki diğer kuruların harcadığı paraların da eklenmesiyle. bu harcamaların 1 trilyon doların çok daha üzerine çıkacağı aktarılıyor.

ABD, İslam dünyasındaki savaşlarında 6.4 trilyon dolar harcadı

Brown University bünyesindeki Watson Institute tarafından hazırlanan Costs of War (Savaşın Bedelleri) projesine göre, 2020 bütçe yılı itibariyle ABD, 11 Eylül sonrası İslam dünyasındaki tüm savaşlarına 6.4 trilyon dolardan fazla para harcadı.

Aynı çalışmaya göre Afganistan'da yapılan toplam harcama ise 2 trilyon doları buluyor. Bu harcamanın yaklaşık yarısı Pentagon tarafından yapılan harcamalar.

Kaynak: Mepa News

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler