ABD: Koronavirüs korkusunun ardında dış güçler var

ABD: Koronavirüs korkusunun ardında dış güçler var

ABD'li yetkililer yabancı bir kuruluşun ABD vatandaşlarının koronavirüsten korkmalarını sağlamak için bilinçli bir çaba sarf gösterdiğine inanıyor.

ABD'li yetkililer korku yaymak amacıyla yabancı kaynaklı bir dezenformasyon kampanyası yürütüldüğünü iddia etti.

Üç yetkili, yabancı bir kuruluşun ABD yurttaşlarının koronavirüsten korkmalarını sağlamak için bilinçli bir çaba sarf gösterdiğine inanıyor.

Pazar günü ulusal karantina olacağı yönünde haberler yayılmaya başlamış, devlet kurumları söylentiyi gidermek için koordineli biçimde harekete geçmişti.

Yetkililer isimlerinin açıklanmaması ve dezenformasyonun arkasında olduğunu düşündükleri yabancı kuruluşun ismini vermemek şartıyla, Associated Press'e konuşmayı kabul etti.

Geçen hafta Pentagon, Çin hükümetini "Covid-19'un ortaya çıkmasıyla ilgili ABD askerlerini suçlayan yanlış ve absürt komplo teorileri" yaymakla suçlamıştı.

Pazar günü Ulusal Güvenlik Konseyi ulusal çapta uygulanacak bir tecrite dair söylentileri gidermek için tweet attı.

Paylaşımda şöyle denildi:

"Cep telefonlarınıza ulusal #karantinayla ilgili gelen mesajlardaki söylentiler UYDURMADIR. Ulusal çapta tecrit söz konusu değil. @CDCgov #Covid19'a dair yeni yönlendirmeleri paylaşıyor ve paylaşmaya da devam edecek."

Donald Trump pazartesi günkü basın toplantısında "oyunlar oynayan" bir yabancı  kuruluş olabileceğini söyledi.

ABD yönetimi ilk kez dış müdahale iddiasında bulunmuyor.

Yetkililer daha önce de Rusya'nın sosyal medya faaliyetlerine dair uyarıda bulunmuştu ve 2016'daki seçimlere müdahale edildiğine dair haberler medyada geniş yer tutmuştu.

Şimdiye kadar ABD'de 6 bin 515 hastalık ve 115 ölüm vakası kaydedildi.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri salgının yayılmasını önleme çabasının parçası olarak 50 kişiden kalabalık toplantıların iki hafta süresince yasaklanmasını önerdi.

twtbanner-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.