ABD yeşil kart başvurularını askıya alıyor

ABD yeşil kart başvurularını askıya alıyor

ABD Başkanı Donald Trump, yabancılara oturum hakkı veren 'Yeşil Kart' başvurularının 60 gün durdurulacağını açıkladı.

Bir gün önce kapsamlı bir göç yasağının işaretini veren ABD Başkanı Donald Trump, yasağın kapsamını açıkladı: Yabancılara sürekli oturum hakkı veren Yeşil Kart başvuruları koronavirüs sebebiyle 60 gün durdurulacak.

Daha önce bu konuda muğlak bir tweet atan Başkan Trump dün verdiği mesajda Amerikalıların işsiz kalmaması için bu adımı attığını söyledi.

Ancak salgın nedeniyle vize işlemleri zaten tamamen askıya alınmış olduğundan bu adımın pratikte ne gibi bir fark yaratacağı belli değil.

Muhalifler Trump'ın, ülkede şu ana kadar 45 bin kişinin ölümüne yol açan koronavirüs salgınıyla ilgili hatalarını örtmek amacıyla bu tür açıklamalar yaptığını söylüyorlar.

Demokratlar ayrıca Trump yönetimini salgını bahane ederek göç konusundaki sert politikalara meşruiyet kazandırmaya çalışmakla da suçluyor.

Göçü önleme vaadi, Cumhuriyetçi başkan Trump'ın şimdiye kadar en öne çıkan politik hatlarından biri olmakla birlikte Kasım ayında yapılması beklenen başkanlık seçimleri öncesinde, sağlık krizi nedeniyle geri plana düşmüştü.

Yasak uzatılabilecek

Trump Beyaz Saray'daki koronavirüs birifinginde, göç konusundaki kararnameyi muhtemelen Çarşamba günü imzalayacağını ve ekonominin gidişine bağlı olarak göç yasağının daha da uzatılabileceğini de söyledi.

Hala bir çok belirsizlik bulunmasına rağmen Trump yine de Pazartesi günü yaptığı ABD'ye "her türlü göçü" durdurma yönündeki ilk açıklamasından bazı iş çevrelerinden gelen tepkiler üzerine geri adım atmış gibi görünüyor.

Göçü askıya alma politikasının, fiilen daha çok tarım işçileri ve teknoloji uzmanları gibi geçici çalışma izniyle ABD'de bulunan kişilerin sürekli oturum başvurularını etkileyeceği anlaşılıyor.

Trump tam olarak ne dedi?

ABD'de koronavirüs salgını yüzünden 20 milyonu aşkın Amerikalının işsiz kaldığı bildirilirken başkan hükümetin bu insanların yeniden işe dönmesini kendisine ciddi bir görev bildiğini söyledi.

"Virüs yüzünden işsiz kalan Amerikalıların yerine dışardan gelen göçmen işçilerin işe alınması yanlış ve adaletsiz olacaktır" diyen Trump, göç yasağının bazı istisnaları olacağını da ekledi:

"Amerikan işçilerini korumak istiyoruz ve bu konuda zamanla daha da koruyucu olacağımızı düşünüyorum."

Fakat Trump'ın attığı bu adımın, mahkemelere götürülmesi ihtimali de yüksek.

Küresel düzeyde salgının ilerleyişini izleyen John Hopkins Üniversitesi'ne göre ABD şu anda 820 bin ile dünyada en çok koronavirüs vakasının saptandığı ülke.

Yeşil Kart nedir?

Yeşil Kart göçmenlere yasal ve sürekli oturum hakkı ve Amerikan vatandaşlığına başvurma imkanı sağlayan bir statü

Normal bir yıl içinde ABD yaklaşık 1 milyon kişiye Yeşil Kart veriyor

ABD Senatosu tarafından 2018 yılında hazırlatılan bir rapora göre bunların kabaca yüzde 70'i ABD'de oturum izni bulunan kişilerin aile ve akrabalarından oluşuyor

Kişilere çalıştıkları işe bağlı olarak verilen Yeşil Kartların yani oturum izinlerinin ise yaklaşık yüzde 80'i zaten ülkede yaşayan daha önce geçici çalışma izni bulunan kişilere veriliyor.

haber-altliklari-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.