Trump ABD'ye göçü askıya alıyor

Trump ABD'ye göçü askıya alıyor

ABD Başkanı Donald Trump, koronavirüs salgınının neden olduğu ekonomik tahbiratta "Amerikan vatandaşlarının işlerini korumak" için ülkeye göçü geçici olarak askıya alacağını açıkladı.

Başkan Trump, koronavirüs salgını sebebiyle ve Amerikalıların işlerini korumak amacıyla ülkeye göçü geçici olarak askıya almak üzere bir kararname imzalayacağını açıkladı.

Trump göçü askıya alma niyetini gece saatlerinde Twitter’dan paylaştığı bir mesajla duyurdu.

Trump, Twitter’daki mesajında, “Görünmez Düşman'dan gelen saldırı ışığında ve muhteşem Amerikan vatandaşlarımızın işlerini koruma gereksinimi sebebiyle, ABD’ye göçü geçici olarak askıya almak için başkanlık kararnamesi imzalayacağım!” diye yazdı.

Trump bu kararın hangi göçmen programlarını ya da vize türlerini kapsayacağı konusunda ise ayrıntı vermedi. Beyaz Saray’dan da Trump’ın Twitter’dan duyurduğu karara ilişkin ayrıntılı bir açıklama gelmedi.

Başkan Trump koronavirüs salgınıyla mücadelede, Çin ve salgından en çok etkilenen Avrupa ülkelerinden ABD’ye seyahat kısıtlaması getirmesiyle sık sık övünmüş, bu kararının virüsün yayılmasının yavaşlatılmasını sağladığını savunmuştu. Ancak kısıtlama, henüz virüs vakalarının yeni yeni tırmanmaya başladığı diğer ülkeleri kapsayacak şekilde genişletmedi.

Koronavirüs salgını nedeniyle, göçmen vizeleri dahil olmak üzere ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yürütülen neredeyse tüm vize işlemleri askıya alınmış, gerekli sponsorluk belgeleri ellerinde bulunan ve özellikle koronavirüsle mücadele alanında görev yapmış olan sağlık çalışanlarınınsa “acil başvuru” kategorisinde işleme alınacağı belirtilmişti.

ABD’de koronavirüs vakalarının sayısı 750 bini, virüs yüzünden hayatını kaybedenlerin sayısı da 42 bini geçti.

twtbanner-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.