Trump'tan İran'a yardım teklifi

Trump'tan İran'a yardım teklifi

ABD Başkanı Donald Trump, İran'a talep etmesi durumunda koronavirüsle mücadelede yardım edebileceğini söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump, ayda 20 milyondan fazla koronavirüs kit üretimi için daha önce devreye soktuğu 'Savunma Üretimi Yasası'nı kullanacağını açıkladı.

Trump, İran'a talep etmesi durumunda Covid-19 salgınıyla mücadelede yardım edebileceğini de sözlerine ekledi.

'Covid-19 ile Mücadele Görev Gücü'nün Beyaz Saray'da düzenlenen basın toplantısında konuşma yapan Trump, salgınla mücadelede istikrarlı ilerleme kaydetmeye devam ettiklerini ileri sürdü.

Küçük işletmelere 450 milyar dolarlık yardım paketi

Küçük işletmelere ve kırsal hastanelere yardım içeren 450 milyar dolara yakın yardım paketi üzerinde Demokratlarla görüşmeyi sürdürdüklerini belirten Trump, ''Anlaşmaya yakınız.'' dedi.

Test kitlerinin yeterli olmadığı konusunda sık sık eleştirilen Trump, toplantı sırasında cebinden çıkardığı bir test kitini kulak temizleme çubuğu ile karşılaştırdı ve kitin üretiminin suni solunum cihazlarına göre çok daha basit olduğu değerlendirmesinde bulundu.

"İran talep ederse yardım etmek isterim"

Salgından kötü etkilenen ülkelerden biri olan İran'a yardım etmeyi düşünüp düşünmediği sorusuna Trump, ''İran'a yardıma ihtiyaç duyarsa ve talep ederse yardım etmek isterim. Salgın onları çok kötü vurdu ama bildirdikleri rakamlar açıkçası doğru değil. Yardıma ya da suni solunum cihazlarına ihtiyaç duyarlarsa ki biz de binlerce var ve üretiliyor, tabii ki yardım etmek isteriz.'' şeklinde yanıt verdi.

"Bazı eyaletler kısıtlamalarda ileri gitti"

Teksas, Montana, Colorado gibi eyaletlerde salgın kapsamında alınan önlemlerin kaldırılması için insanların sokağa çıkarak protesto düzenlemesinin sorulması üzerine Trump, ''herkesin protesto hakkı olduğu'' ve ''bazı eyaletlerin kısıtlamalarda ileri gittiği'' değerlendirmesinde bulundu.

haber-altliklari-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
1 Yorum