1. HABERLER

  2. AMERİKA

  3. ABD Polonya'ya 2 bin ek asker göndermeyi planlıyor
ABD Polonya'ya 2 bin ek asker göndermeyi planlıyor

ABD Polonya'ya 2 bin ek asker göndermeyi planlıyor

ABD Başkanı Donald Trump, Polonya'ya 2 bin ek ABD askeri göndermeyi planladıklarını ve 30’'dan fazla F-35 savaş uçağı satacaklarını söyledi.

Amerika'nın Sesi
A+A-

ABD Başkanı Donald Trump, Polonya'ya 2 bin ek ABD askeri göndermeyi planladıklarını söyledi. Beyaz Saray’da Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile görüşen Trump, Polonya’ya 30’dan fazla F-35 savaş uçağı satacaklarını da açıkladı.

Beyaz Saray’da Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile görüşmesinin ardından Oval Ofis’te gazetecilere açıklama yapan Trump, Varşova’nın Rusya’dan gelecek olası bir tehdide karşı talep ettiği 2 bin ABD askerini Almanya’dan Polonya’ya kaydırabileceğinin sinyalini verdi. Trump, ‘‘Bu konuda konuşuyoruz’’ diyen Rusya’nın Polonya’ya saygılı davranacağını umduklarını da kaydetti. Trump ayrıca, Rusya, Polonya ve Almanya’nın anlaşmasını umduğunu belirtti.

Trump konuşmasında, Polonya’ya 30’dan fazla F-35 savaş uçağının satışını kutladıklarını da söyledi. Trump bu satışı onurlandırmak adına iki F-35 savaş uçağının Beyaz Saray üzerinde ufak bir gösteri uçuşu yapacağını ifade etti. Trump’ın sözünü ettiği uçuş görüşmenin ardından yapıldı.

Duda’nın ziyareti öncesinde Washington ve Florida’da temaslarda bulunan Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, 32 adet F-35 uçağı almaya hazır olduklarını belirtmişti.

ABD Başkanı, Polonya’yı ziyaret edeceğini söyledi ancak herhangi bir tarih vermedi. Polonya Cumhurbaşkanı Duda da ülkesinde ABD güvenlik varlığını attıracak bir anlaşmayı bu hafta açıklayacaklarını söyledi.

Lockheed Martin F-35'te indirime gitmişti

Son olarak ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, F-35 savaş uçaklarının üretici firması olan Lockheed Martin’le proje için yüzde 8,8 oranında indirim konusunda uzlaşı sağlamıştı.

Pentagon’un F-35 projesinden sorumlu olan Koramiral Mathias Winter Kongre’ye verdiği ifadede olası F-35 müşterileri arasında Yunanistan, Singapur, Romanya, İspanya ve Polonya’nın olabileceğini söylemişti.

Duda Avrupa liderleri tarafından eleştiriliyor

Trump 2017 yılı yazında da Polonya'da sıcak şekilde karşılanmış, burada milliyetçileri mutlu eden bir konuşma yapmıştı.

Avrupa ülkeleri liderleri Polonya'nın 2015'te göreve gelen sağcı Duda liderliğinde otoriterleşmesinden kaygı duyuyor. Bu kaygılar ülkede önemli demokratik güvencelerin devreden çıkartılması, basın özgürlüğünün engellenmesi ve adalet sistemine yönelik müdahalerden kaynaklanıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler