ABD Ramazan ayının ilk gününde Afganistan'da sivilleri vurdu

ABD Ramazan ayının ilk gününde Afganistan'da sivilleri vurdu

ABD güçlerinin Afganistan'da düzenlediği bombardımanda en az 51 sivil yaşamını yitirdi.

ABD güçlerinin Afganistan'da düzenlediği bombardımanda en az 51 sivil yaşamını yitirdi.

Yerel kaynakların aktardığı bilgilere göre, Afganistan'ın batısındaki Ferah ilinin Bakva ilçesi ve Nimruz ilinin Dilaram ilçesinde ABD sivil alanları ağır bir şekilde bombaladı.

Bölge kaynakları ABD tarafından düzenlenen saldırılarda en az 51 sivilin öldüğünü, 25 sivilin de yaralandığını aktardı. Enkaz altında kalan sivillerin kurtarılması için çalışmaların sürdüğü, ölü sayısının artabileceği ifade ediliyor. 

Uzun bir süre boyunca devam eden şiddetli bombardıman sonucu iki bölgede geniş çaplı hasar oluşurken birçok ev de yıkıldı.

Kabil hükümeti ve ABD bölgedeki saldırılarda uyuşturucu üretim merkezlerini vurduklarını öne sürdü. Ancak yerel kaynaklar ve bölgeden aktarılan görüntüler hedefte sivillerin olduğunu ortaya koyuyor.

Ramazan aynının ilk günündeki saldırı, Afganistan'da son zamanların sivilleri hedef alan en ağır saldırısı niteliğinde.

ABD'nin son yıllarda Afganistan'da sivillere karşı daha saldırgan bir politika izlediği ve bu nedenle sivil kayplarında ciddi bir artış yaşandığı göze çarpıyor. Ancak sivil kayıpları çoğu zaman resmi kaynakların istatistiklerine yansıtılmıyor.

Kaynak: Mepa News

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.