ABD savaş uçakları Afganistan'dan ayrıldı

ABD savaş uçakları Afganistan'dan ayrıldı

Bagram Hava Üssü'nün boşaltılmasıyla birlikte ABD'ye ait savaş uçaklarının da Afganistan'dan tahliyesine başlandığı bildiriliyor.

ABD'ye ait savaş uçaklarının Afganistan'dan çıkarılmaya başlandığı bildiriliyor.

ABD merkezli savunma sitesi Defense One'ın aktardığı habere göre, Amerikan savaş uçaklarının ülkeden çekilmesine başlandı.

Afganistan'ın başkenti Kabil'de bazı hava araçları tutulmaya devam edilse de, şiddetli bombardımanların düzenlenebileceği uçaklar ülkeyi terk etti.

ABD, ülkedeki en büyük hava üssü olan Bagram Üssü'nü geçtiğimiz gün tamamen boşaltmıştı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"(Kabil'deki) havaalanında tuttuğumuz bazı hava araçları var. Ancak, sanırım sizin bahsettiğiniz saldırı kapasitelerine sahip olanlar açısından konuşacak olursak, bunlar artık Afganistan'da değil."

Böylece ABD'nin ülkede şiddetli ve caydırıcı bombardımanlar düzenleyebileceği uçakların ülkeden tamamen ayrıldığı kesinleşmiş oldu.

ABD üs arayışında

Öte yandan ABD, Afganistan içerisinde Taliban'a yönelik olası saldırılarda kullanılabilmek üzere Orta Asya'da üs arayışına devam ediyor.

Pakistan Başbakanı İmran Han'ın ABD'ye üs vermeyi reddetmesi sonrası gözler, Afganistan'ın kuzey komşuları olan Tacikistan ve Özbekistan'a çevrildi.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, bu konuda Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdulaziz Kamilov ile Perşembe, Tacikistan Dışişleri Bakanı Sirociddin Muhriddin bir araya geldi.

Bu ülkelerin ABD'ye bir üs sağlayıp sağlamayacağı bilinmiyor.

ABD Orta Asya'da da umduğunu bulamazsa, Afganistan'a yönelik saldırıları için Körfez'deki Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde bulunan askeri üslerden, ayrıca Eisenhower ve Reagan uçak gemilerinden yararlanacağı ifade ediliyor.

Kaynak: Mepa News

uygulamabanner.jpg

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.