ABD Savunma Bakanlığı'ndan 'Doğu Akdeniz' açıklaması

ABD Savunma Bakanlığı'ndan 'Doğu Akdeniz' açıklaması

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Doğu Akdeniz'deki gerginliğin düştüğünü görmek istediklerini belirtti.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Doğu Akdeniz'deki gerginliğin düştüğünü görmek istediklerini belirterek, Fransa ve Türkiye'ye "anlaşmazlıklara bir çözüm bulmaları" çağrısı yaptı. 

Pentagon Sözcüsü Jonathan Hoffman, gazetecilere yaptığı açıklamada, Doğu Akdeniz'deki son gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Hem Türkiye hem de Fransa'nın "oldukça önemli NATO müttefikleri" olduğunu vurgulayan Hoffman, "ABD, Doğu Akdeniz'deki tansiyonun düştüğünü görmek istiyor" dedi. 

Hoffman, "Fransa ve Türkiye'yi birlikte çalışmaya devam ederken ve daha az iş birlikçi bir ortamda savaş gemileri ya da hava araçlarına sahip olma zorunluluğu barındırmayan çözümler bulurken görmek istiyoruz" ifadesini kullandı.

Türkiye Navtex ilan etmişti

Türkiye, Oruç Reis gemisinin 10 ile 23 Ağustos tarihleri arasında Doğu Akdeniz'de sismik araştırma yapacağını belirterek Navtex ilan etmiş ve diğer gemilerden 6 deniz mili açıktan geçmelerini istemişti.

Yunanistan Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, iki ülkenin daimi askeri iş birliği çerçevesinde Türkiye'nin NAVTEX (denizcilere duyuru) ilan ettiği sahayı da kapsayan bölgede bugün ortak askeri tatbikat icra ettiği kaydedilmişti.

Oruç Reis sismik araştırma gemisinin faaliyetleri için Türkiye'nin ilan ettiği Navtex'in ‘yasa dışı’ olduğunun nitelendiği açıklamada, tatbikat çerçevesinde Fransa'ya ait iki Rafale uçağının Girit Adası'ndaki Suda Üssü'nü kullandığı belirtilmişti.

twtbanner-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.