"ABD, Suudi Arabistan ile silah anlaşmalarını iptal edecek"

"ABD, Suudi Arabistan ile silah anlaşmalarını iptal edecek"

ABD Başkanı Biden'ın, Suudi Arabistan'a silah satış anlaşmalarını "insan hakları ihlallerine ilişkin kaygılar" nedeniyle iptal etmeyi değerlendirdiği öne sürüldü.

ABD Başkanı Joe Biden'ın, Suudi Arabistan'a silah satış anlaşmalarını "insan hakları ihlallerine ilişkin kaygılar" nedeniyle iptal etmeyi değerlendirdiği öne sürüldü.

Reuters'ın Beyaz Saray'dan 4 yakın kaynağa dayandırdığı haberine göre, Yemen'deki sivil ölümlerden dolayı yarım milyar dolarlık silah anlaşmasını askıya alan Washington, Riyad ile ileride yapılacak ticareti de savunma silahlarıyla sınırlandırmayı planlıyor.

20 Ocak'ta göreve gelen ABD Başkanı Biden, ülkesinin en yakın müttefiki olan ancak insan hakları ihlali konusunda da en çok tartışılan Suudi Arabistan ile ilişkileri yeniden yapılandırma çabasında.

Biden bu doğrultuda, Suudi Arabistan'ın Yemen'e yönelik askeri saldırılarına ve ilgili silah satışlarına desteği keseceklerini duyurmuştu.

Bu açıklamayı hatırlatan Dışişleri Bakanlığından bir yetkili, Suudi Arabistan'ın toprak bütünlüğünü ve halkını koruması için gerekli olan yardımı yaparken, diğer yandan da Yemen'deki savaşı sonlandırmaya odaklandıklarını ifade etti.

Reuters'a konuşan kaynaklara göre Beyaz Saray, saldırı ile savunma silahları arasında çizgiyi netleştirerek orta yolu bulmaya çalışıyor.

2018'de, Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülen Cemal Kaşıkçı'nın cinayetine ilişkin raporun açıklanmasının, Biden ile Kral Selman arasındaki görüşmenin sonrasına ertelenmesi de "Beyaz Saray'ın dengeyi koruma çabası" olarak yorumlanmıştı.

Anlaşmalarda hangi silahlar yer alıyor?

THAAD yada Patriot balistik füze savunma sistemlerinin satışına izin vereceği söylenen Washington'ın bazı anlaşmaları iptal etmesi durumunda, Donald Trump döneminde onaylanan hassas güdümlü mühimmat satışı yapılamayacak.

Trump, seçimi kaybetmesine rağmen görevinin bitimine bir kaç hafta kala, Suud savaş uçaklarında kullanılmak üzere, 290 milyon dolar değerinde 3 bin adet "GBU-39 SDB I" tipi küçük ölçekli füze mühimmatının satışına onay vermişti. Bir önceki yönetim ayrıca, 480 milyon dolar değerindeki 7 bin adet Raytheon Paveway Lazer Güdüm Kiti için de Riyad ile anlaşma imzalamıştı.

Gözden geçirilen silah lisanları arasında, ABD'nin diğer bir müttefiki Birleşik Arap Emirlikleri ile varılan 23 milyar dolarlık anlaşma da bulunuyor. Trump, görevinin son günlerinde Abu Dabi yönetimine 50 adet F-35 tipi savaş uçağı ile 18 Silahlı İnsansız Hava Aracı'nın satışını onaylamıştı.

Kaynak: Euronews

tlgrm.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.