1. HABERLER

  2. SURİYE

  3. ABD: Türkiye Suriye operasyonuna başlayacak, destek olmayacağız
ABD: Türkiye Suriye operasyonuna başlayacak, destek olmayacağız

ABD: Türkiye Suriye operasyonuna başlayacak, destek olmayacağız

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine yönelik operasyona başlayacağı, ABD'nin buna destek olmayıp askerlerini bölgeden çekeceği bildirildi.

A+A-

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde kısa süre içerisinde operasyona başlayacağı, ABD'nin operasyonu desteklemeyeceği ve dahil olmayacağı açıklandı.

Beyaz Saray Sözcüsü Stephanie Grisham, Türkiye'nin uzun süredir dile getirdiği ve an meselesi olduğunu söylediği operasyonun kısa süre içerisinde gerçekleşeceğini belirtti.

ABD'nin Suriye'nin kuzeyinde YPG güçleriyle birlikte görev yapan yaklaşık bin askeri bulunuyor. Amerikan askerleri, Türkiye'nin operasyon düzenleyeceği bölgeden çekilecek.

Sözcü Grisham'ın açıklamaları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump'ın telefon görüşmesinden kısa süre sonra yapıldı. Her iki liderin Kasım ayında Washington'da bir araya gelebileceği belirtiliyor.

Beyaz Saray "Bundan sonra yakalanan 'Avrupalı' IŞİD'lilerden Türkiye sorumlu"

Açıklamada son iki yılda bölgede yakalanan Fransa ve Almanya'dan gelmiş IŞİD'lilerin akıbetine de değinildi. Beyaz Saray, son iki yıl içerisinde terör örgütü IŞİD'den geri alınan bölgedeki tutuklu IŞİD'lilerden artık Türkiye'nin sorumlu olacağını açıkladı.

ABD, ısrarlarına rağmen Almanya, Fransa ve diğer Avrupa ülkelerinin kendi vatandaşları olan IŞİD'lileri geri kabul etmediğinin altını çizdi ve vergi mükelleflerine yıllarca sürecek yüksek miktarda masrafa sebep olacağından IŞİD'li mahkumları daha fazla tutamayacağını vurguladı.

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler