1. HABERLER

  2. AMERİKA

  3. ABD Türkiye'ye yaptırım için harekete geçti
ABD Türkiye'ye yaptırım için harekete geçti

ABD Türkiye'ye yaptırım için harekete geçti

ABD Senatosu üyeleri, Türkiye'nin Suriye'ye operasyon başlatması sonrası yaptırımların yer aldığı kanun tasarısı hazırladı.

A+A-

ABD Senatosu üyeleri, Türkiye'nin Suriye'ye harekat başlatmasının ardından Ankara'ya yönelik yaptırımların yer aldığı bir kanun tasarısı hazırladı.

ABD Başkanı Donald Trump'a çoğu zaman destek vermesiyle tanınan Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham ve muhalif Demokrat Senatör Chris Van Hollen tarafından hazırlanan öneride 8 maddede yaptırımlar öngörülüyor.

Graham tarafından Twitter'da paylaşılan yaptırım paketi taslağına göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkan Yardımcısı Fuat Oktay ve çok sayıda bakanın adı yer aldı. Pakette ayrıca Türk Silahlı Kuvvetleri'ne herhangi bir satış veya destek yapan yabancı unsurlara da yaptırım konulması öngörüldü.

Bununla beraber, enerji ve petrol satışı konusunda Türkiye'ye ve Türkiye ile iş birliği yapan yabancı ülke ve kuruluşlara yaptırım uygulanması teklif edilen pakette, Rusya'dan S-400 hava savunma sistemlerinin alımı kapsamında da yaptırım istendi.

Trump'ın veto yetkisi aşılabilir

ABD Senatosu'nda iki parti tarafından da destek gören yasa tasarısının kabul edilmesi durumunda öneri oylanmak üzere Temsilciler Meclisi'ne gönderilecek.

İki meclis tarafından da onaylanan kanun tasarıları Trump tarafından veto edilebiliyor. Ancak meclis üyeleri 3'te 2 çoğunluk ile tasarıyı kabul ederse Trump'ın veto etme hakkı kalmıyor.

Tasarıyı hazırlayan Senatör Graham ise önerinin 3'te 2'lik çoğunluğu elde edeceği görüşünü savunuyor. Bu durum gerçekleşirse, seçilmesinden bu yana Trump'ın veto yetkisi ilk defa aşılacak.

Pompeo: Harekat için yeşil ışık yakmadık

Diğer yandan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, bir televizyon kanalına verdiği röportajda Washington'un operasyona yeşil ışık yakmadığını söyledi. Pompeo, Ankara'nın bölgede geçerli çekincelerinin olduğunu ve ABD askerlerinin zarar görmemesi için Trump'ın onları geri çekme kararı aldığını belirtti.

instabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler