"ABD Türkiye'yi S-400'den vazgeçirmeye çalışıyor"

"ABD Türkiye'yi S-400'den vazgeçirmeye çalışıyor"

ABD'li yetkili Washington yönetiminin Türkiye'yi S-400'lerden vazgeçirmek için hala Ankara ile diyalog halinde olduğunu belirtti.

ABD'de görevli bir yetkili Washington yönetiminin Türkiye'yi Rus yapımı S-400 hava savunma sisteminden vazgeçirmek için hala Ankara ile diyalog halinde olduğunu söyledi.

Adı gizli kalmak koşuluyla Reuters'e konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı görevlisi "Bu sistemlerin kapatılması, geri gönderilmesi ya da yok edilmesi... Türkleri S-400'lerden vazgeçirmek için hala çalışmalar yapılıyor." diye konuştu. Bu durumun ABD için sorun teşkil ettiğini belirten yetkili, "Arabuluculuk, farklı adreslerin bulunması ve uzlaşmacı tavır... Tüm bunlar ele alınıp değerlendiriliyor." dedi.

ABD'li yetkililer temmuz ayında Türkiye'ye getirilen S-400 bataryalarının henüz açılmadığının da bilincinde olduklarını söyledi.

Rus yapımı S-400'lerin Ankara'ya teslimatı sonrası ABD Temsilciler Meclisi olağanüstü toplanmış ve Türkiye'nin F-35 projesindeki üyeliği askıya alınmıştı. ABD'de F-35 jetlerinin eğitimini alan Türk pilotlarsa Türkiye'ye geri gönderilmişti.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, S-400'lerin F-35 savaş uçaklarıyla uyumlu olmadığını ve bu uçakların sistemlerinin gizliliğine ilişkin sorun teşkil ettiğini duyurmuştu.

Türkiye, 1952 yılından bu yana yaklaşık 70 yıldır ABD'nin başını çektiği NATO ittifakının üyesi durumunda bulunuyor.

instabanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.