ABD ve İngiltere Facebook'un şifreli mesajlarına erişim istiyor

ABD ve İngiltere Facebook'un şifreli mesajlarına erişim istiyor

ABD, İngiltere ve Avustralya, Facebook CEO’su Marck Zuckerberg’e yazdıkları mektupta güvenlik gerekçesiyle uçtan uca şifrelemiş mesaj uygulamasından vazgeçmesi çağrısında bulundu.

ABD Adalet Bakanı Bill Barr, İçişleri Bakanı Kevin McAleenan, İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel ve Avustralya İçişleri Bakanı Peter Dutton’un imzalarını taşıyan mektupta, Facebook'un yasa dışı içeriklerle mücadelede önemli çalışmalar yürüttüğü belirtilirken uçtan uca şifrelemiş mesaj uygulamasının emniyet güçlerinin işini zora soktuğu ifade edildi.

2018’de 16,8 milyon pedofil görüntü rapor edildi. Ancak hükümetler, Facebook'un polisin de erişemeyeceği şifreli mesaj uygulamasını bütün platformlara yayması halinde suç unsuru teşkil eden raporlarda yüzde 70 azalma olacağını iddia ediyor.

Şu an WhatsApp'ta kullanılan ve yakında Facebook Messenger'de aktif olacak bu yöntemle polis kullanıcılar arasındaki şifrelenmiş mesajlara erişemiyor.

Facebook: Kullanıcıların özel mesajlarını korunmak zorundayız

Facebook’tan yapılan açıklamada ise "İnsanlar internet ortamındaki konuşmalarının özel kalması hakkına sahipler" yanıtı geldi.

Mevcut yasalar ile gerektiğinde yargı kararıyla özel mesajlara ulaşma imkanının olduğunun altını çizen şirket "Eğer polise özel mesajlara erişimlerini sağlarsak kötü niyetli insanlar da bunu kullanarak özel bilgilere ulaşabilir" ifadelerini kullandı. Şifreleme sitemiyle her gün bir milyardan fazla insanın mesajlarını koruduğunu belirtilen Facebook, bu durumu tehlikeye atacak "arka kapılar" oluşturmak istemediğini belirtti.

Uçtan uca şifreleme nedir?

Uçtan uca şifreleme iki kişinin mesajlaşmalarının sadece bu iki kişinin görmesine izin veren bir güvenli iletişim aracı. Mesajları, devlet kurumları, telekom şirketleri veya herhangi bir üçüncü kişi tarafından görülmüyor.

Başta WhatsApp olmak üzere, pek çok mesajlaşma uygulaması artık uçtan-uca şifreleme özelliğiyle donatılmış durumda.

wp-005.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.