ABD Yahudi yerleşimcilere yaptırımdan vazgeçti

ABD Yahudi yerleşimcilere yaptırımdan vazgeçti

ABD'nin Yahudi yerleşimcilere uyguladığı yaptırımı geri çekme kararı aldığı bildirildi.

İsrail medyası, Joe Biden yönetiminin Batı Şeria'da Filistinlilere saldırmakla suçlanan İsrailli yerleşimcilere yönelik yaptırımlarını geri çektiğini açıkladı.

Times of Israel'e göre, ABD bu hafta İsrail Maliye Bakanlığı'na bir mektup göndererek, yaptırımların İsrail bankalarını, hedef alınan kişilerin hesaplarını kapatmaya zorlama amacı taşımadığını belirtti.

Mektupta, İsrail'deki bankaların listelerde yer alan İsraillilerin banka hesaplarını rutin olarak kullanmalarını engellemeleri için hiçbir neden olmadığını ifade etti. Buna göre banka hesaplarındaki işlemlere izin verilecek ve bu işlemler İsrail bankalarını ABD tarafından cezalandırılma tehlikesiyle karşı karşıya bırakmayacak.

İsrail Maliye Bakanı Bezalel Smotrich, kısa bir süre önce yaptığı açıklamada, ABD'nin yaptırım kararına karşılık olarak Filistin bankalarını bloke etme tehdidinde bulunmuştu.

ABD'nin Smotrich'in açıklaması sonrası yaptırımları yumuşatması dikkat çekti.

Filistinliler ABD'nin yerleşimcilere yaptırım kararını "göstermelik" olarak niteliyordu.

Kaynak: Mepa News

uyg.gif

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.