"ABD'de bireysel silahlanma hakkı güçlendirilecek"

"ABD'de bireysel silahlanma hakkı güçlendirilecek"

ABD'de 'bireysel silahlanma' hakkı yaklaşık 10 yıl sonra Yüksek Mahkeme'nin yeniden gündeminde.

ABD’nin en hassas konularından biri olan "bireysel silahlanma" hakkı yaklaşık 10 yıl sonra yeniden Yüksek Mahkeme'nin gündeminde. Muhafazakar hakimlerin çoğunlukta olduğu mahkemenin, toplu katliamların tartışmalara sebep olduğu bu hakkı daha da güçlendirmesi bekleniyor.

Silahların, intiharlar dahil yılda yaklaşık 40 bin kişinin ölümüne yol açtığı ülkede, Yüksek Mahkeme, ABD vatandaşlarının silah taşıma hakkını koruyan anayasanın ikinci ek maddesini inceleyecek.

New York eyaletinde ABD'nin en büyük silah lobisi NRA’a bağlı bir dernek eyalette silah bulundurma özgürlüğüne getirilen kısıtlamalar için devlete dava açtı. Temyize giden bu dava en son Yüksek Mahkeme tarafından karara bağlanacak.

En son 2008 yılında, Yüksek mahkeme, Washington Kent Yönetimi'nin bireysel silah taşımaya yasak getiren 32 yıllık kararını iptal etmiş ve "kişilerin kendilerini korumak ve avlanmak için silah taşıma hakları olduğu" belirtmişti. Ancak, kararda, saldırı silahları ve yüksek kapasiteli şarjörlü otomatik silahların yasaklanması ve silahların gizleme zorunluğu gibi önemli konulara değinilmedi. Gelecek yeni kararda bu konuların da açığa kavuşması bekleniyor.

ABD’de haklar bildirgesi olarak bilinen ilk on değişiklik 15 Aralık 1791’de Amerikan Anayasasının bir parçası oldu. Ve yasada “halkın silah bulundurma ve taşıma hakkı ihlal edilemez.” maddesine yer verildi

uygulamabanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.