ABD'de işsizlik son 50 yılın en üst seviyesinde

ABD'de işsizlik son 50 yılın en üst seviyesinde

ABD'de koronavirüs sebebiyle işsizlik oranlarında çarpıcı bir yükseliş yaşanıyor.

Yıllardır son 50 yılın en düşük işsizlik seviyesine ulaşmış olan ABD'de rüzgâr, koronavirüsün hem tüketimi hem üretimi durdurması sonrası tersine döndü. 

Çalışma Bakanlığı'nın verilerine göre martta yüzde 4,4 açıklanan işsizlik oranı bir ayda yüzde 14,7'ye ulaştı. Şayet bu sayıya iş aramayanlar ve yarı zamanlı çalışanlar da eklenirse oran yüzde 22,8'e çıkıyor. 

İşsizlikte olduğu gibi tarım dışı istihdamda da İkinci Dünya Savaşı sonrası kaydedilen seviyeler aşıldı. Tarım sektörü dışında istihdam edilenlerin sayısı 20,5 milyon azaldı. 

Böylelikle tarım dışı istihdam, 1939'da başlatılan veri setinin en hızlı düşüşünü yaşamış oldu. 

Ülkede İkinci Dünya Savaşı sonrası kırılan işsizlik rekoru yüzde 10,8'di. Büyük Buhran'da ise yüzde 24,9 işsizlik görülmüştü. 

Küresel kriz sonrası Ekim 2009'da işsizlik zirve yaptığında ise yüzde 10 seviyesine çıkmıştı. 

Dün açıklanan verilere göre ise ABD'de ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı, 2 Mayıs ile biten haftada beklentileri aşarak 3 milyon 169 bin olmuş ve koronavirüs salgınının etkisiyle son 7 haftada toplam 33 milyon 483 bine ulaşmıştı. 

twtbanner-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.