1. İNSAN VE YAŞAM

  2. ABD'de köpek salyası yüzünden bir kadının el ve ayakları kesildi
ABD'de köpek salyası yüzünden bir kadının el ve ayakları kesildi

ABD'de köpek salyası yüzünden bir kadının el ve ayakları kesildi

Evcil köpeklerinden birinin salyası nedeniyle nadir görülen bir hastalığa yakalanan kadının elleri ve ayakları kesildi.

Independent Türkçe
A+A-

Evcil köpeklerinden birinin salyası nedeniyle nadir görülen bir hastalığa yakalanan kadının elleri ve ayakları kesildi. Cerrahlar komadayken kangren olan Marie Trainer’ın hayatını kurtarmak için uzuvlarını kesmek zorunda kaldı.

ABD’nin Ohio eyaletinde yaşayan 54 yaşındaki Trainer’ın iki köpeğinden biri kolundaki çiziği yalayınca enfeksiyon kaptığı ve bu durumun bağışıklık sisteminin çökmesine neden olduğu düşünülüyor.

Mayısta hasta hissetmeye başladığında gribe yakalanmış olabileceğini düşünen Trainer ateşinin endişe verici şekilde yükselmesiyle hemen hastaneye kaldırıldı. Kan zehirlenmesi, karaciğer ve böbrek yetmezliği yaşayan Trainer bilinci yavaş yavaş kapanırken el ve bacaklarında şiddetli acı hissettiğini söyledi. Kendi başına nefes alamayan Trainer girdi ve yaşam destek ünitesine bağlandı ancak saatler içinde el ve bacaklarında kangren ve nekroz başladı.

Kan testleri, enfeksiyonun köpeklerin salyalarında yaygın biçimde bulunan capnocytophaga canimorsus bakterisinden kaynaklandığını ortaya çıkardı.

ka1.png

Aultman Hastanesi bulaşıcı hastalık bölümü tıp direktörü Margaret Kobe, Fox 8’e yaptığı açıklamada, “Bu bakteriye köpeklerin ağzında ya da ağız florasında sık rastlanır. Bir ısırık ya da bazen sadece salyayla temas halinde bulaşabilir” diye konuştu. İnsanların köpeklerle oynadıktan sonra ellerini yıkadığından emin olması gerektiğine dikkat çeken Kobe, bu organizmanın bağışıklık sisteminin “çok korkunç şeyler” yapmasına neden olabileceğini söyledi.

Bu vakada bakteriler Trainer’ın uzuvlarında dokulara çok zarar veren kan pıhtılarına neden oldu ve öyle ki bu uzuvlar kurtarılamadı. En az 6 kez ameliyat geçiren ve neredeyse üç ay boyunca hastanede yatan Trainer yoğun bakımda gözlerini açtığı anın öncesini hatırlamıyor. Fox 59’a konuşan Trainer, “Bacaklarımı ve kollarımı kesmek zorunda kaldıklarını öğrenmek çok zordu. Bununla başa çıkmak çok zordu” dedi. Trainer köpeklerinin onu her zaman yaladığını söyledi.

Geçen yıl ABD’de bir adam da köpek yalaması nedeniyle enfeksiyon kapmış ve uzuvları kesilmişti.

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler