1. HABERLER

  2. AMERİKA

  3. ABD'den iki şirkete 'Kuzey Kore' yaptırımı
ABD'den iki şirkete 'Kuzey Kore' yaptırımı

ABD'den iki şirkete 'Kuzey Kore' yaptırımı

ABD 'Kuzey Kore hükümeti tarafından kontrol edildikleri' gerekçesiyle Çin ve Rusya’da faaliyet gösteren iki şirket ile Kuzey Koreli bir yöneticiyi yaptırım listesine aldı.

AA
A+A-

ABD Hazine Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Çin merkezli "Yanbian Silverstar Network Technology" ve Rusya merkezli "Volasys Silver Star" adlı şirketlere, Kuzey Kore ile ilişkileri dolayısıyla yaptırım uygulanacağı bildirildi.

Ayrıca Yanbian Silverstar Network’un Kuzey Koreli Üst Yöneticisi Jong Song Hwa’nın yaptırım listesine eklendiği kaydedildi.

Açıklamada, "China Silver Star" olarak da bilinen Çinli şirketin, bilgi teknolojileri alanında faaliyet gösterdiği ve milyonlarca dolar kar ettiği bilgilerine de yer verildi.

 "Kağıt üzerinde bir Rus vatandaşı tarafından yönetiliyor"

China Silver Star’ın bir çalışanı tarafından Rusya’da kurulan Volasys Silver Star’a Çin’den transfer edilen Kuzey Koreli çalışanların bir yıldan kısa sürede yüz binlerce dolar kazandığı öne sürülen açıklamada, "kağıt üzerinde bir Rus vatandaşı tarafından yönetilen şirketin, Pyongyang rejimiyle ilişkisine ilaveten Kuzey Kore vatandaşlarını çalıştırdığı için yaptırım listesine alındığı" bildirildi.

Yaptırım listesine alınan gerçek ve tüzel kişilerin, ABD'deki mal varlıkları donduruluyor ve Amerikalılarla ticari ilişki kurmaları yasaklanıyor. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler