1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. ABD'den İran'a: Rusya'ya İHA satışını durdurun
ABD'den İran'a: Rusya'ya İHA satışını durdurun

ABD'den İran'a: Rusya'ya İHA satışını durdurun

ABD'nin İran'dan Rusya'ya insansız hava aracı (İHA) satışını durdurmasını talep ettiği bildirildi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Rusya ile Ukrayna arasındaki çatışmaların devam ettiği günlerde ABD'nin İran'dan Rusya'ya insansız hava aracı satışını kesmesini talep ettiği bildirildi.

Financial Times'ın haberine göre, ABD, Rusya'ya İHA satışının durdurulması konusunu bu yıl İranlı yetkililerle Katar ve Umman'da yaptığı görüşmelerde gündeme taşıdı.

Bir İranlı yetkili ve ABD-İran arasındaki müzakereler hakkında bilgi sahibi yetkiliye göre ABD, Tahran yönetiminden Rusya'nın Ukrayna'ya karşı kullandığı İran İHA'larının yanı sıra İHA yedek parça tedarikini de durdurmasını talep etti.

Habere göre yetkili, kendi üretimi İHA'ların Ukrayna savaşında kullanıldığını resmi olarak reddeden İran'ın birçok kez Rusya'dan bu İHA'ları çatışmalarda kullanmayı durdurmasını istediğini belirtti.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan Kasım 2022'de, sınırlı sayıda İHA’nın, Moskova’nın Ukrayna’yı işgalinden önce Rusya’ya gönderildiğini söylemişti.

Kaynak: Mepa News

tg-003.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler