1. HABERLER

  2. SAVUNMA SANAYİ

  3. ABD'den izin çıktı: Türkiye Filipinler'e T129 ATAK ihraç edecek
ABD'den izin çıktı: Türkiye Filipinler'e T129 ATAK ihraç edecek

ABD'den izin çıktı: Türkiye Filipinler'e T129 ATAK ihraç edecek

ABD'nin izin vermesi sonrası Türkiye'nin Filipinler'e T129 ATAK helikopteri ihraç edeceği belirtildi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

ABD'nin izin vermesi sonrası Türkiye'nin Filipinler'e T129 ATAK helikopteri ihraç edeceği belirtildi.

CNN Türk’te yayınlanan “Ne oluyor” programına konuk olan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kotil, ATAK helikopterinin seri üretiminin sürdüğüne vurgu yaparken, helikopterin ihracına ilişkin ise önemli ifadeler kullandı.

TUSAŞ Genel Müdürü Kotil, Filipinler'e ATAK ihracatı için ABD'den izin çıktığını belirterek, önümüzdeki aylarda Filipinler'e ihraç edilmek üzere T129'ların üretilmesine başlayacaklarını söyledi. Kotil, Pakistan'a ihracat için ise ABD'den henüz izin çıkmadığını dile getirdi.

T129 Atak helikopterinde motor olarak Rolls–Royce ve Honeywell ortaklığıyla geliştirilen, 2 adet 1014 kW gücünde, LHTEC-CTS800-400A kullanılıyordu. Birleşik Krallık merkezli Rolls–Royce ve ABD merkezli Honeywell ortaklığıyla geliştirilen motorun ihracat için tedarikinde sorun yaşandığı bir süredir ifade ediliyordu.

2020 yılında Filipinler'in, yaşanan izin sorunu sebebiyle ATAK satın almaktan vazgeçtiği bildirilmişti.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
1 Yorum
İlgili Haberler