1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. ABD'den Ortadoğu'ya ek bin asker
ABD'den Ortadoğu'ya ek bin asker

ABD'den Ortadoğu'ya ek bin asker

ABD Savunma Bakanlığı'na vekalet eden Patrick Shanahan, ABD ordusunun, Umman Körfezi'ndeki tanker saldırılarının ardından, Ortadoğu'ya ek 1000 asker gönderme kararı aldığını açıkladı.

BBC Türkçe
A+A-

ABD ordusu, Umman Körfezi'ndeki tanker saldırılarının ardından, Ortadoğu'ya ek 1000 asker gönderme kararı aldı. Savunma Bakanlığı'na (Pentagon) vekalet eden Patrick Shanahan yaptığı yazılı açıklamada, asker gönderilmesi kararının İran'ın "düşmanca tavrı" karşısında alındığını söyledi.

İran Pazartesi günü 2015 yılında imzalanan uluslararası nükleer anlaşma maddelerinin zenginleştirilmiş uranyum üretimi ile ilgili kısmına uymayacağını açıkladı. Tahran bu kapsamda, tarafların üzerinde mutabık kaldığı 300 kilogramlık zenginleştirilmiş uranyum limitini 27 Haziran'da aşacağını duyurdu.

Ortadoğu'da konuşlandırılacak askerler hakkında ne biliyoruz?

ABD'nin Ortadoğu'ya ek asker konuşlandıracağı Savunma Bakanlığı'na vekalet eden Patrick Shanahan tarafından Pazartesi akşamı yazılı bir açıklamayla duyuruldu. Patrick Shanahan açıklamasında, "ABD İran ile çatışma peşinde değil" ifadelerini kullandı. Açıklamada "Ulusal çıkarların korunması için bölgede çalışan askeri personelin güvenliğini ve sıhhatini sağlamak adına bu kararın alındığı" kaydedildi.

Açıklama şöyle devam etti:

"İran'ın son saldırıları, İran'ın ve onlarla ilişkili güçlerin ABD'nin bölgedeki personelini ve çıkarlarını tehdit ettiğine dair aldığımız güvenilir istihbaratı doğruladı."

Shanahan, ABD ordusunun durumu gözlemleyeceğini ve gerektiği halde asker sayısında değişikliklere gidileceğini söyledi. ABD askerlerinin tam olarak nerede konuşlanacağına ilişkin bilgi verilmedi. Bu askerler, ABD Başkanı Donald Trump tarafından geçen ay açıklanan 1500 askere ek olarak bölgeye gönderilecek.

Tahran ile Washington arasındaki tansiyon, ABD'nin 2015 yılında imzalanan çok uluslu nükleer anlaşmadan çekilme kararı almasının ardından artmıştı. Beyaz Saray, kararın ardından İran'a yeni yaptırımlar getirmiş, Ortadoğu'daki varlığını artırmış ve İran Devrim Muhafızları'nı "terör örgütü" listesine almıştı.

facebanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler