ABD'den Rusya'nın protestolara müdahalesine kınama

ABD'den Rusya'nın protestolara müdahalesine kınama

ABD'de Joe Biden yönetimi, Rusya'nın protestoculara yönelik sert müdahalesini kınadı.

Amerika Birleşik Devletleri, Rusya'da bugün düzenlenen protestolarda göstericilere ve gazetecilere yönelik uygulanan "sert yöntemleri" kınadı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, yaptığı yazılı açıklamada, "ABD, bu hafta sonu Rusya'nın birçok kentinde düzenlenen protestolarda, göstericilere ve gazetecilere yönelik başvurulan sert yöntemleri kınıyor" ifadesini kullandı.

Rus hükümetinin, daha önce de çeşitli tehditlerle insanların barışçıl şekilde toplanma ve ifade özgürlüğü haklarını ellerinden almaya çalıştığını belirten Price şu değerlendirmede bulundu:

"Rus halkının barışçıl şekilde toplanma hakkı ve ifade özgürlüğünü elinden almaya yönelik devam eden çabalar, muhalif Aleksey Navalny'in tutuklanması, protestoculara sert müdahalelerde bulunulması, Rusya'da sivil topluma ve temel özgürlüklere yönelik kısıtlamaların korkunç göstergeleridir."

'Navalny'in ön koşulsuz bir şekilde serbest bırakılması gerekiyor'

Price, Rusya'nın sadece anayasa gereği değil bağlı bulunduğu çeşitli sözleşmeler gereği de insan haklarına saygı göstermesi gerektiğinin altını çizerek Rusya'ya şu çağrıda bulundu:

"Rus makamlarını küresel haklarını kullandıkları için tutukladıkları herkesi serbest bırakmaya ve Aleksey Navalny'i da ön koşulsuz bir şekilde bir an önce salıvermeye davet ediyoruz. Rusya'yı, Aleksey Navalny'in zehirlenmesine yönelik uluslararası toplumun soruşturmasına katkı sağlamaya ve kendi topraklarında kimyasal silah kullanmasını açıklamaya çağırıyoruz."

Rusya'da binlerce kişi, tutuklu Rus muhalif Aleksey Navalny’,n serbest bırakılması talebiyle gösteri düzenledi.

Polisin göstericilere yönelik zaman zaman sert müdahalelerde bulunduğu ülke çapındaki gösterilerde çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı.

tg-003.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.