1. HABERLER

  2. LATİN AMERİKA

  3. ABD'den Venezuela'ya yeni hamle: Altın ticaretine yaptırım kararı
ABD'den Venezuela'ya yeni hamle: Altın ticaretine yaptırım kararı

ABD'den Venezuela'ya yeni hamle: Altın ticaretine yaptırım kararı

ABD yaptırımlarını hafifletmek amacıyla altın ticaretine başlayan Venezuela'nın bu hamlesini engellemek amacıyla imzalanan kararname, ABD vatandaşlarının Venezuela ile altın ticareti yapmasını yasaklıyor.

Deutsche Welle
A+A-

ABD'nin Venezuela ve Küba'ya yönelik yeni yaptırım kararları aldığı bildirildi. Konuyla ilgili Perşembe günü açıklama yapan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, kararname ile ABD'deki kişi ve kuruluşlar için Venezuela'dan yapılacak "yozlaşmış ve aldatıcı" altın satışlarının yasaklandığını açıkladı.

Bolton, "Maduro rejimi bu sektörü yasa dışı faaliyetlerini finanse edebilmek, kasasını doldurabilmek ve kriminal grupları desteklemek için bir kale olarak kullandı" dedi.

Daha önce, ABD'li yetkililer tarafından yapılan açıklamalarda, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun yasa dışı bir şekilde en az 21 tonluk altını ABD yaptırımlarından kurtulmak amacıyla Türkiye'ye ihraç ettiğini ve bu yolla ülke ekonomisini çöküşten kurtarmaya çalıştığı ifade edilmişti.

Küba'ya yaptırım kararı

Bolton ayrıca, İçişleri Bakanlığı'nın Küba ordusu ve istihbaratına bağlı yirmiyi aşkın kuruluşu finansal işlem yasağı kapsamına aldığını açıkladı.

ABD, bu yolla Küba ordusunun, güvenlik güçlerinin ve istihbarat birimlerinin dolar elde etmesinin önüne geçmeyi amaçlıyor.

Nikaragua'ya yaptırım sinyali

Bolton konuşmasında Nikaragua'ya da mesaj verdi. Bolton, Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega'yı Nisan ayından bu yana kendisine karşı düzenlenen ve 300 kişinin öldüğü protestolardan sorumlu tuttu.

"Nikaragua'da özgür, adil ve erken seçimler gerçekleşmelidir" diyen Bolton, aksi halde ülkenin Venezuela ve Küba gibi ABD yaptırımlarına maruz kalacağını söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler