1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. AB’den Türkiye’ye Kıbrıs konusunda yaptırım kararı
AB’den Türkiye’ye Kıbrıs konusunda yaptırım kararı

AB’den Türkiye’ye Kıbrıs konusunda yaptırım kararı

Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki doğalgaz sondaj çalışmaları nedeniyle Ankara'ya yaptırım kararı aldı.

Amerika'nın Sesi
A+A-

Avrupa Birliği, Kıbrıs açıklarındaki sondaj faaliyetlerinden dolayı Türkiye’ye yönelik bir dizi siyasi ve mali yaptırımları onayladığını açıkladı. AB Dış Politika Şefi Federica Mogherini, Brüksel’deki dışişleri bakanları toplantısı sonrası, “Türkiye ile ilgili kesintiler konusunda anlaşmaya varıldı. Resmi açıklama birkaç saat içinde yapılacak’’ dedi. Mogherini, yaptırımlarla ilgili daha fazla ayrıntı vermedi.

Ankara’ya yönelik en ağır ceza, birliğin Türkiye’yi AB üyeliğine hazırlamada siyasi reformlardan tarım projelerine birçok konuda yapacağı reform çalışmaları için ayırdığı 145 milyon 800 bin Euroluk fonu kesmesi olacak. Fransız haber ajansı AFP’ye bilgi veren kaynaklar da Avrupa Yatırım Bankası’nın Ankara’ya mali yardım şartları gözden geçirmeye davet edildiğini bildirdi. AB son olarak da Ankara ile üst düzey müzakereleri kesmeyecek ancak azaltacak.

AFP’ye konuşan bir kıdemli diplomat da belirlenen yaptırımların en kısa zamanda uygulanacağını söyledi.

Öte yandan Alman Haber Ajansı DPA da AB’nin hava taşımacılığı anlaşması ile ilgili görüşmeleri askıya alacağını bildirdi. DPA, Dış İlişkiler Konseyi toplantısında çıkan ortak açıklamaya göre AB ülkelerinin, Türkiye’nin Kıbrıs’ın egemenlik haklarını ihlal etmeyi sürdürmesi halinde daha farklı kısıtlayıcı önlemleri de değerlendirmeye hazır olduğunu bildirdiğini duyurdu.

AB liderleri Haziran ayında Türkiye’yi Kıbrıs açıklarında petrol arama faaliyetleri yürütmemesi konusunda uyarmıştı. AB üyesi Kıbrıs Rum yönetimi gelecekte Türkiye’ye yönelik daha sert yaptırımlar uygulanması konusunda birliğe baskı yapıyor. Ancak bazı kesimler AB’nin güvenlik ve göçle ilgili konularda kilit müttefiki Ankara’yı kızdıracak kararlar alınmasından endişe ediyor.

Ankara, Kıbrıs kara sularının bazı bölümlerinde Türkiye ve KKTC’nin hak sahibi olduğunu öne sürüyor.

facebanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler