1. HABERLER

  2. SURİYE

  3. ABD'nin Suriye'de bir barajı bombalayarak binlerce kişinin hayatını riske attığı ortaya çıktı
ABD'nin Suriye'de bir barajı bombalayarak binlerce kişinin hayatını riske attığı ortaya çıktı

ABD'nin Suriye'de bir barajı bombalayarak binlerce kişinin hayatını riske attığı ortaya çıktı

ABD'nin Suriye'de 2017 yılında Tabka Barajı'na düzenlenen hava saldırısının sorumlusu olduğu ortaya çıktı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

ABD'nin Suriye'de 2017 yılında Tabka Barajı'na düzenlenen hava saldırısının sorumlusu olduğu ortaya çıktı.

New York Times'ta (NYT) yer alan habere göre, ABD ordusunda yer alan eski yetkililer, 26 Mart 2017 tarihinde söz konusu barajı kendilerinin hedef aldığını açıkladı.

Söz konusu itiraflar üzerine ABD Merkezi Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) ile irtibat kuran NYT, barajın gerçekten de ABD tarafından hedef alındığı bilgisine ulaştı.

CENTCOM, saldırıda barajın kendisinin doğrudan hedef alınmadığını ileri sürdü.

Baraj, ABD'nin "vurulmayacak hedefler" listesinde bulunuyordu.

Saldırı düzenlendiği sırada bölge IŞİD kontrolündeydi. ABD'nin IŞİD'i bahane ederek bölgedeki altyapıyı ve sivilleri hedef aldığı biliniyor.

"Binlerce kişi ölebilirdi"

Düzenlenen saldırıda baraja ait kontrol kulesi, yaklaşık 900 kilogram ağırlığındaki bir sığınak delici bomba ile hedef alınmıştı.

Kulenin tepesinden girerek beş kat aşağıya kadar inen ve ağır hasara yol açan bomba patlamamış ve büyük bir felaketin eşiğinden dönülmüştü.

Baraj vurulduktan sonra yerel yetkililer, bölge halkına güvenli alanlara gitmeleri ve su seviyesinin kontrolden çıkabileceği uyarısında bulundu. Ancak durum bir süre sonra kontrol altına alınabildi.

Saldırı sonrasında, ABD'nin o dönem bölgede düzenlediği harekatın komutanı Korgeneral Stephen Townsend, saldırıyı kendilerinin düzenlemediğini iddia ederek, çıkan haberleri "çılgınlık" olarak nitelemişti.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.