1. HABERLER

  2. AMERİKA

  3. ABD'nin Türkiye'ye F-16 satışına engel olabilecek tasarı kabul edildi
ABD'nin Türkiye'ye F-16 satışına engel olabilecek tasarı kabul edildi

ABD'nin Türkiye'ye F-16 satışına engel olabilecek tasarı kabul edildi

ABD Temsilciler Meclisi Perşembe günü Başkan Joe Biden'ın Türkiye'ye F-16 satışına izin vermesinin önüne geçebilecek yasa tasarıyı onayladı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Yasa tasarının demokrat kanadından Frank Pallone ve Chris Pappas tarafından Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) tasarısına eklenmesi için açılan oylama, 244'e 179 oy ile kabul edildi.

Tasarı ABD'de Türkiye'nin F-16'larını yenilemek ve modernize etme talebi için gelen büyük desteğin yalnızca birkaç hafta sonrasında onaylanmış oldu.

Tasarı içerisinde Ankara'ya satış yapılması Washington'un ulusal güvenliği için gerekli olup olmadığının ve Türkiye'nin F-16'lar ile Yunan hava sahasını 'ihlal edip etmeyeceğinin' belirlenmesi şart koşuluyor.

Kongre üyeleri, daha önce Biden'ın NATO Zirvesi'nde Türkiye F-16 satılabileceğine dair olumlu sinyaller vermesi üzerine savaş uçaklarının Yunanistan'a karşı kullanılacağını söyleyerek satışa karşı çıkmışlardı.

Kaynak: Mepa News

facebanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler