1. HABERLER

  2. SURİYE SAVAŞI

  3. ABD’nin yeni yaptırımları Esed rejimini nasıl etkileyecek?
ABD’nin yeni yaptırımları Esed rejimini nasıl etkileyecek?

ABD’nin yeni yaptırımları Esed rejimini nasıl etkileyecek?

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Suriye’ye yönelik en ağır yaptırımları bu hafta hayata geçiyor.

A+A-

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Suriye’ye yönelik en ağır yaptırımları bu hafta hayata geçiyor. Yaptırımların iktidarda kalmak için 10 yıldan bu yana savaş veren ve ekonomisi zorda olan Beşar Esed üzerindeki baskıyı iyice artırması bekleniyor.

Amerikan yönetimine göre, yaptırımlar Esed ve destekçilerinin yüzbinlerce kişinin öldüğü iç savaşta işlediği savaş suçlarından sorumlu tutulmasına yardım edecek. Şam ise tecridin Suriye vatandaşlarına uygulanan ekonomik savaşı tırmandıracağını savunuyor.

Yeni yaptırımlarla neler değişiyor?

Aslında Suriye hâlen ABD ve Avrupa Birliği (AB) yaptırımlarına maruz durumda. Bu kapsamda Suriye devletinin, yüzlerce şirket ve kişinin malvarlığı donduruldu. Washington, Amerikanlar tarafından Suriye’ye ihracat ve yatırım yapılmasını yasaklıyor, petrol ürünleriyle ilgili işlemlere de izin vermiyor.

Yeni yaptırımlar ise ABD Başkanı Donald Trump’a çok daha geniş yetkiler tanıyor. Bunların başında milliyetine bakılmaksızın Suriye ile ilgili faaliyette kişilerin malvarlıklarını dondurma yetkisi veriyor. Yaptırımlar inşaattan enerjiye kadar bir çok sektörü kapsıyor.

Reuters’in analizine göre, yeni kanun ilk defa Suriye’de faaliyet gösteren Rus ve İranlı kişi ve kurumları da hedef alıyor. Bu hafta yürürlüğe girecek kanun Suriye’nin Merkez Bankasını “kara para aklamaktan” bile sorumlu tutabilir.

Yaptırımlar kaldırılması ise altı şartın karşılanmasına bağlı. Bunlar arasında sivillere yönelik bombalamanın durdurulması, gözaltında bulunan onbinlerce kişinin serbest bırakılması ve mültecilerin ülkelerine güvenli ve onurlu şekilde dönmelerine imkan tanınması.

Ekonomik etkisi ne olacak?

Yeni Amerikan yaptırımlarının Suriye’deki yatırım ortamını daha da kötüleştirmesi ve Suriye’yi küresel finans sisteminden izole etmesi bekleniyor. Suriye ile ticaret yapan Lübnan tecritten en çok etkilenecek ülkelerin başında geliyor.

tg-003.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler