1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Adnan Oktar grubuna operasyon
Adnan Oktar grubuna operasyon

Adnan Oktar grubuna operasyon

Adnan Oktar ve grubuna yönelik 5 ilde İstanbul merkezli operasyon başlatıldı.

AA
A+A-

Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından sabaha karşı 5 ilde İstanbul merkezli Adnan Oktar örgütüne yönelik hava destekli operasyon başlatıldı. 

Başta Adnan Oktar'ın evi olmak üzere birçok adrese eş zamanlı baskınlar düzenlendi. Adanan Oktar'ın da gözaltına alındığı ifade edildi. Operasyonda 235 şüpheli hakkında gözaltı kararı bulunuyor.

Siyasi ve askeri casusluk suçlaması

Örgüt üyelerine yönelik soruşturma, "Suç işlemek amacıyla örgüt kurma, çocukların cinsel istismarı, cinsel saldırı, reşit olmayanla cinsel ilişki, çocuğun kaçırılması veya alıkonulması, cinsel taciz, şantaj, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, siyasi ve askeri casusluk, dini inanç ve duyguların istismar edilmesi suretiyle dolandırıcılık, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, özel hayatın gizliliğini ihlal, resmi belgede sahtecilik, Terörle Mücadele Kanunu'na muhalefet, tehdit, cebir, iftira, halkı askerlikten soğutma, hakaret, suç uydurma, yalan tanıklık, nitelikli dolandırıcılık, kaçakçılıkla mücadele kanununa muhalefet, vergi usul kanununa muhalefet, rüşvet, eğitim ve öğretim hakkının engellenmesi, eziyet, kişisel verilerin kaydedilmesi, siyasi hakların kullanılmasının engellenmesi, ailenin korunması ve kadına karşı şiddetin önlenmesine dair kanuna muhalefet" suçlarını kapsıyor.

Operasyon kapsamında çok sayıda kişinin gözaltına alındığı ve adreslerdeki aramaların sürdüğü öğrenildi.

"Erdoğan ve AK Parti'yi destekledik, şaşkınım"

Seçimlerde Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti'yi desteklediklerini söyleyen Oktar, Cumhuriyet gazetesine operasyon hakkında şu ifadeleri aktardı:

"İngiliz istihbaratı uzun süredir bize operasyon yapılmasını istiyor. Bu konuda Türkiye'ye heyet gönderildi. Tayyip Bey'in İngiltere ziyareti sırasında da bu talep kendisine iletildi. Biz vatanına milletine bağlı insanlarız. PKK'ya, vatan millet düşmanlarına operasyon yapılması gerekirken bize yapılıyor. Bu operasyondan Tayyip Bey'in de İçişleri Bakanı'nın da haberi olduğunu düşünmüyorum. Kırgın değilim ama şaşkınım." 

Adnan Oktar, bu açıklamayı yaparken yolda olduğunu ve hakkında bir gözaltı kararı olup olmadığını bilmediğini söyledi. Ancak Oktar'ın ilerleyen dakikalarda gözaltına alındığı öğrenildi.

"2 numaralı isim firari"

Adnan Oktar ve destekçilerine yönelik operasyonda "örgütün 2 numaralı ismi olduğu" iddia edilen Tarkan Yavaş’ın kaçtığı öğrenildi.

Sabah gazetesinde konu hakkında yer alan bilgi şöyle:

"Bilim Araştırma Vakfı'nın eski Başkanı olan Tarkan Yavaş, küçük yaşta kız çocuğuna cinsel istismar, dolandırıcılık ve uluslararası ajanlık başta olmak üzere 20 suçtan aranıyor. Emniyet yetkililerinin verdiği bilgilere göre; Tarkan Yavaş'ın silahlı olduğu öğrenildi."

Oktar Babuna gözaltında

Adnan Oktar grubuna yönelik operasyon kapsamında Oktar Babuna'nın da gözaltına alındığı öğrenildi. Babuna, adına yapılan ilik bulma kampanyasıyla tanınmıştı.

Tüm mal varlıklarına el konuldu

Adnan Oktar ve grubuna yönelik operasyonda gözaltı sayısı 166'ya çıktı. Oktar'ın tüm mal varlıklarına el konulurken şirketlerine kayyum atandığı belirtildi. Haklarında gözaltı kararı bulunan diğer kişileri yakalamak için çalışmaların sürdüğü öğrenildi.

Adnan Oktar'a yöneltilen 30 ayrı suçlama:

1- Suç işlemek amacıyla örgüt kurma 
2- Çocukların cinsel istismarı
3- Cinsel saldırı
4- Reşit olmayanla cinsel ilişki
5- Çocuğun kaçırılması veya alıkonulması 
6- Şantaj
7- Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma 
8- Siyasi ve askeri casusluk
9- Dini inanç ve duyguların istismar edilmesi suretiyle dolandırıcılık
10- Cinsel taciz
11- Suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama 
12- Özel hayatın gizliliğini ihlal
13- Resmi belgede sahtecilik 
14- Terörle mücadele kanununa muhalefet
15- Tehdit 
16- Cebir
17- İftira 
18- Halkı askerlikten soğutma
19- Hakaret 
20- Suç uydurma
21- Yalan tanıklık 
22- Nitelikli dolandırıcılık
23- Kaçakçılıkla mücadele kanuna muhalefet 
24- Vergi usul kanununa muhalefet
25- Rüşvet 
26- Eğitim ve öğretim hakkının engellenmesi
27- Eziyet 
28- Kişisel verilerin kaydedilmesi
29- Siyasi hakların kullanılmasının engellenmesi 
30- Ailenin korunması ve kadına karşı şiddetin engellenmesine dair kanuna muhalefet

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum
İlgili Haberler