1. HABERLER

  2. AFRİKA

  3. Af Örgütü: Etiyopya'da Tigray güçleri Amharalara katliam yapıyor
Af Örgütü: Etiyopya'da Tigray güçleri Amharalara katliam yapıyor

Af Örgütü: Etiyopya'da Tigray güçleri Amharalara katliam yapıyor

Uluslararası Af Örgütü Etiyopya'da devam eden savaşta Amhara bölgesini işgal eden Tigray güçlerinin halka katliam, tecavüz, soygun ve işkence gibi pek çok savaş suçu işlediğini belirtti.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Uluslararası Af Örgütü Etiyopya'da devam eden savaşta Tigray güçlerinin Amhara bölgesinde halka yönelik katliam, tecavüz, soygun ve işkence gibi pek çok savaş suça karıştığını belirtti. 

Af Örgütü daha önce de Etiyopya merkezi yönetim ordusunun ve Amhara milislerinin Tigray bölgesinde halka yönelik aynı suçları işlediğini belirtmişti.

Etiyopya'da Kasım 2020'den bu yana devam eden kanlı iç savaşta geçtiğimiz yaz dengeler Tigraylar lehine değişmiş, Etiyopya merkezi yönetim güçlerini ve Amhara milislerini Tigray bölgesinden çıkaran Tigray Halk Kurtuluş Cephesi Amhara bölgesine girerek Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa yönünde ilerlemeye başlamıştı.

Etiyopya merkezi yönetim ordusu ve Amhara milisleri Tigray bölgesinde büyük savaş suçları işlediğinden Tigray güçlerinin de intikam amacıyla tarihi rakipleri Amharaların bölgelerinde aynı suçları işlediği bildiriliyor.

Tigray güçlerinin bu yolla korku yayarak ilerlemelerini kolaylaştırmaya çalıştığı da belirtiliyor.

Uluslararası Af Örgütü'nün bu açıklamalarına Tigray Halk Kurtuluş Cephesi'nden de yalanlama gelmemesi bu açıdan dikkat çekici bulunuyor.

Tigray Savaşı (2020-)

Tigray Savaşı 4 Kasım 2020'de Etiyopya'nın kuzeyindeki Tigray bölgesinde "Tigray Halk Kurtuluş Cephesi" grubuyla Etiyopya merkezi ordusu arasında ilk çatışmaların patlak vermesiyle başladı.

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed Ali, ilk günden itibaren bu çatışmaları 1991'den beri "şımarıklık yapan" Tigraylara bir ders verip "Tigray bölgesinde kaybolan devlet otoritesini yeniden sağlama fırsatı" olarak gördü. Sert mesajlar verdi ve Etiyopya ordusunu bölgeye karşı harekete geçirdi.

5 Kasım 2020'de Etiyopya ordusu yaklaşık 7,2 milyon nüfuslu Tigray bölgesine kapsamlı taarruza geçti ve şiddetli bir çatışma süreci başladı.

Etiyopya ordusu öncelikle 1991'den bu yana ülkenin etnik temeli federatif yapısının bir parçası olarak bölgeyi yöneten Tigray Halk Kurtuluş Cephesi'nin kontrolünde bulunan Mekelle şehrine yöneldi.

Yaklaşık 330 bin nüfusa sahip olan Mekelle şehri 17-28 Kasım 2020'de süren kanlı çarpışmalarla Etiyopya ordusunca ele geçirildi.

etiyopyaetnikkck-001.jpg

(Yüksek çözünürlük için haritaya tıklayın)

Tigray bölgesine komşu olan Amharalar, tarihi düşmanlığın ve 1991-2019 döneminde Amharaların yönetimden dışlanmasında Tigrayların başat rol oynamasının etkisiyle hareket etti. Bu paralelde, bu savaşa merkezi yönetimden ayrı olarak farklı milis gruplara katılıp Tigray bölgesine saldırıya geçtiler.

Derg rejimine karşı mücadelede Tigray Halk Kurtuluş Cephesi ile müttefik olan Eritre Halk Kurtuluş Cephesi de 1998-2000 Etiyopya-Eritre Savaşı'yla başlayan Tigray-Eritreli düşmanlığının tesiriyle bu savaşta Etiyopya merkezi yönetimini destekledi, hatta Tigray bölgesine yönelik saldırılara Eritre ordu güçleri de katıldı.

Cibuti ve etkinliği çoğunlukla başkenti Mogadişu ile sınırlı kalan resmi Somali yönetimi de bu savaşta Etiyopya'ya desteklerini açıkladılar.

Tigrayların bu savaşta lojistik desteğinde kilit role sahip olabilecek Eritre'nin bu tavrı savaşın, savaşa teknik açıdan iyi hazırlanan genel bir seferberlik yapan Tigraylar aleyhine gelişmesinde en büyük sebep oldu.

Tigray Halk Kurtuluş Cephesi Mayıs 2021 itibariyle bölgenin çoğunda alan hakimiyetini kaybetti ve bu bölgelerde gerilla taktiğine dayanan askeri operasyonlar gerçekleştirmeye başladı.

Tigray'da yaşanan bu çok şiddetli çatışma döneminde 300 binden fazla asker ve milisin karşı karşıya geldiği tahmin ediliyor.

Bu askeri yoğunluk ve halka karşı işlenen katliamlar nedeniyle Kasım 2020-Kasım 2021döneminde bu savaşta 60-80 bin kişinin öldüğü, Tigray Savaşı'nın 2021'in en kanlı savaşı haline geldiği tahmin ediliyor.

2021 yazında Etiyopya merkezi yönetim ordusunu Tigray Bölgesi'nde yenip bölgenin merkezi Mekelle şehrini yeniden ele geçiren Tigray Halk Kurtuluş Cephesi, taleplerinin tümünü kabul ettirebilmek ve mevcut Etiyopya Hükümeti'ni devirebilmek için Amhara Bölgesi'ne girdi ve bu bölgede tüm Etiyopya'nın başkenti olan Addis Ababa yönünde ilerlemeye başladı.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.