Af Örgütü: İsrail ırkçı bir devlet

Af Örgütü: İsrail ırkçı bir devlet

Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International) İsrail rejiminin ırk ayrımcısı suçlar işlediğini dile getirdi.

Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International) İsrail rejiminin ırk ayrımcısı suçlar işlediğini dile getirdi.

Örgüt, bugün resmen açıklanacağı bildirilen, "İsrail'in Filistinlilere karşı ırk ayrımcısı sistemi, tahakküme dayalı baskıcı bir sistem ve insanlığa karşı işlenen bir suçtur" başlıklı raporunda, rejimin Filistinlilere yönelik olarak insanlığa karşı işlenen suç kategorisine giren ırk ayrımcılığı düzeyine varan çok katı uygulamalara başvurduğuna dikkat çekildi. 

Örgüt 2014'te hazırladığı raporunda da Filistin'in hem Batı Şeria bölgesinde hem de Gazze Şeridi'nde çok sayıda savaş suçu işlediğini dile getirmişti. 

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) tarafından geçtiğimiz Nisan ayının sonunda yayınlanan raporda da İsrail rejiminin, hüküm sürdüğü bütün bölgelerde Filistinlilere karşı her alanda, ayrımcı politikalar izlediği vurgulanmış, ancak 1948'de işgal edilmiş toprakların dışında kalan bölgelerde başvurulan uygulamalar hakkında özellikle "ırk ayrımcılığı" tabiri kullanılmıştı. Uluslararası Af Örgütü'nün raporunda ise 1948'de işgal edilmiş bölgelerdeki ayrımcı politikalar hakkında da "ırk ayrımcılığı" tabirinin kullanıldığı belirtildi. 

Raporda, Tel Aviv rejiminin sivil kurumlarının da askeri kurumlarının da Filistinlilere dönük ırk ayrımcısı politikalara ortak olduğu ifade ediliyor.

uygulamabanner.jpg

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.