1. HABERLER

  2. AFRİKA

  3. Afrika en büyük serbest ticaret bölgesi olma yolunda
Afrika en büyük serbest ticaret bölgesi olma yolunda

Afrika en büyük serbest ticaret bölgesi olma yolunda

Afrikalı liderler dünyanın en büyük serbest ticaret pazarlarından biri olacak "Afrika Kıtasal Serbest Ticaret Bölgesi" anlaşması için Nijer'in başkenti Niamey'de bir araya geldi.

A+A-

Afrikalı liderler dünyanın en büyük serbest ticaret pazarlarından biri olacak "Afrika Kıtasal Serbest Ticaret Bölgesi" (AfCFTA) anlaşması için Nijer'in başkenti Niamey'de bir araya geldi.

1,3 milyar insanın yaşadığı ve 3,4 trilyon dolar gayri safi yurt içi hasılaya sahip birliğe üye ülkelerin anlaşmayı uygulamaya geçirmesi halinde kıta, ekonomik entegrasyonda büyük başarı elde edecek.

Bugüne kadar anlaşmaya sıcak bakmayan Afrika'nın en büyük ekonomisi Nijerya ile komşusu Benin, zirvenin açılışında anlaşmayı kabul etti. Böylelikle AfB'nin 55 ülkesinden toplam 54'ü bu projede yer almayı kabul etti. Sadece Eritre anlaşmayı imzalamayı reddetti.

"Eski bir rüya gerçek oldu" diyen AfB Komisyonu Başkanı Musa Faki Mahama, "Dünyanın en büyük serbest ticaret pazarının kurucuları bundan gurur duyabilir" dedi.

Kıtada özellikle sanayi alanında yatırımlarını artıran anlaşmanın hem istihdama hem de Afrika ülkeleri arasındaki ticarete katkıda bulunması bekleniyor. Anlaşmayı savunanlar bölgedeki ticaretin orta vadede yüzde 15 ile 25 artacağını öngörüyor. Uluslararası Para Fonu (IMF) tahminlerine göre güvenlik ve altyapıyla ilgili sorunların giderilmesi halinde bu sayının iki katına çıkılabilir.

Ekonomistler, zayıf karayolu ve demiryolu bağlantıları, geniş güvensiz bölgeler, yolsuzluk ve bürokrasiye dayalı sorunların büyümeye ve entegrasyona zarar veren önemli faktörler olabileceği uyarısında bulunuyor.

Anlaşma sayesinde mal ve hizmetlerin kıtada serbest dolaşımını sağlayacak olan Afrika Birliği, hayata geçireceği Afrika Pasaportu projesiyle de Afrikalıların başka bir Afrika ülkesine vizesiz girmesine imkan sağlayacak.

twtcanli.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler