1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Aileleri IŞİD'e katılan 500'e yakın çocuk Irak'tan Türkiye'ye getiriliyor
Aileleri IŞİD'e katılan 500'e yakın çocuk Irak'tan Türkiye'ye getiriliyor

Aileleri IŞİD'e katılan 500'e yakın çocuk Irak'tan Türkiye'ye getiriliyor

Dışişleri Bakanlığı, Irak'ta cezaevlerinde tutsak olan 500'e yakın Türk çocuğunun bayrama kadar Türkiye'ye getirilmesi için çalışmalarını hızlandırdı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Anne ve babaları IŞİD'e katılan ve Irak'taki cezaevlerinde yaşam mücadelesi veren Türk çocukların akrabaları, çocuklardan gelecek sevindirici haberleri bekliyor. 

Milliyet'ten Cihat Aslan'ın haberine göre, Türkiye'nin Bağdat Büyükelçiliği'nden üst düzey yetkili, "Ümidimiz Ramazan Bayramı gelmeden önce işlemi tamamlanan çocuklarımızı ailelerine kavuşturmak" dedi. 

2014 ile 2017 yılları arasında çocuklarını yanlarına alarak IŞİD'e katılan Türk vatandaşı erkeklerin çoğunluğu çatışmalarda öldü. IŞİD'in Irak'tan tamamen temizlenmesinin ardından ortada kalan eşleri ise çocukları ile birlikte cezaevlerinde tutuluyor. Türk kadınlardan bazılarına mahkeme tarafından idam cezası verilirken, bazıları da müebbet hapisle cezalandırıldı. Ortada kalan çocukların Türkiye'ye getirilmesi için Türk Dışişleri Bakanlığı ve Irak'taki Türk yetkililer yoğun çalışmalarda bulunuyor. 

Türk yetkili, “Irak'ta cezaevlerinde kalan Türk çocuklar konusunda işin hem Türkiye hem de Irak tarafında iyi bir yoldayız. Hapishanelerde çok sayıda çocuk olduğu için her biri ayrı bir süreç işliyor. İşin Türkiye ayağında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın bunu yönetebileceği ve idare edebileceği bir düzenin kurulması gerekiyor. Türkiye'deki hazırlıklar o noktaya geldi diye düşünüyorum. Biz de Irak İçişleri, Adalet ve Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile tüm görüşmelerimizde hapishanelerdeki çocukların durumunu gündeme getiriyoruz. Artık çocukların teslim alınmasına ilişkin son hazırlıkları yaptık. Cezaevinde sadece çocuklar ile görüşebiliyoruz,. Önümüzdeki dönemde yaz kıyafetleri götürdüğümüzde o sırada kadınlarla bir görüşme imkanımız olabilir” ifadelerini kullandı. 

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler