1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Suriye’de IŞİD ailelerinin tutulduğu kamplarda 2 bini aşkın yabancı uyruklu çocuk var
Suriye’de IŞİD ailelerinin tutulduğu kamplarda 2 bini aşkın yabancı uyruklu çocuk var

Suriye’de IŞİD ailelerinin tutulduğu kamplarda 2 bini aşkın yabancı uyruklu çocuk var

Suriye’deki El Hol Kampı’na sığınan mültecilerin sayısı 75 bini geçti. Birleşmiş Milletler, son dönemde kampa gelen sığınmacılar arasında yaklaşık 2 bin 500 yabancı uyruklu çocuğun bulunduğunu açıkladı.

Amerika'nın Sesi
A+A-

Birleşmiş Milletler Suriye İnsani Yardım Koordinatörü Panos Moumtzis, Perşembe günü Cenevre’de gazetecilere konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Moumtzis, IŞİD'den kaçmak için Suriye’nin kuzeydoğusunda yer alan ve ABD öncülüğündeki koalisyonun kontrolünde olan El Hol Kampı’na sığınan mülteciler arasında Suriyeli aileler haricinde başka uyruklardan sığınmacıların da olduğuna dikkat çekti.

UNICEF verilerine göre yabancı uyruklu ailelerin çocuklarının sayısının yaklaşık 2 bin 500 olduğunu vurgulayan Moumtzis, bu çocuklarla ilgili ‘özel bir çağrıda’ bulundu. Moumtzis, “Bu çocukların anne ve babaları var. Ve bu anne ve babaların da uyrukları var. Dolayısıyla bu konuda özellikle çocuklar için bir çözüm bulunmak zorunda” dedi.

Son 100 gün içinde 65 bin sığınmacı geldi

Moumtzis’in açıklamalarına göre, El Hol Kampı’ndaki sığınmacıların yaklaşık yüzde 43’ü Suriyeli, yüzde 42’si Iraklı ve yüzde 15’i ise başka uyruklu.

Moumtzis son üç ay içinde kampa 65 bin kişinin sığındığını hatırlattı ve şu an 75 bini aşan mültecilerin yüzde 90’ının kadın ve çocuklardan oluştuğunu vurguladı.

El Hol’a son dönemlerde gelen sığınmacıların büyük bir oranını, IŞİD yenilgiye uğratılmadan önce elinde tuttuğu Bağuz’dan kaçan insanlar oluşturuyor. Bağuz’dan kaçarak El Hol’e ulaşmaya çalışan 100’den fazla sığınmacı da zorlu hava koşulları ve hastalıklar nedeniyle yolda hayatını kaybetti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler