1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. AK Parti'nin İstanbul Sözleşmesi planı
AK Parti'nin İstanbul Sözleşmesi planı

AK Parti'nin İstanbul Sözleşmesi planı

AK Parti'nin İstanbul Sözleşmesi’yle ilgili atmayı planladığı adımlar netleşiyor.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

AK Parti'nin İstanbul Sözleşmesi’yle ilgili atmayı planladığı adımlar ortaya çıkmaya devam ediyor.

Tartışmalı olduğu ifade edilen iki madde yeniden yazılıp taraflara iletilecek, kabul edilmezse Türkiye kendi sözleşmesini hazırlayacak.

Hürriyet’ten Gizem Karakış’ın haberine göre,  AK Parti'nin hukukçu kurmayları, Cumhurbaşkanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı bürokratlarıyla iki toplantı yaptı.

Bunun sonucunda iki maddenin yeniden yazılması gündeme geldi.

Sözleşmede, ‘temel haklar, eşitlik ve ayrımcılık yapılmaması’ konusunu düzenleyen 4’üncü maddede yer alan ‘cinsel yönelim’ ve ‘toplumsal cinsiyet kimliği’ ifadelerinin çıkarılması planlanıyor.

Sözleşmenin 6’ncı maddesinde ise ‘toplumsal cinsiyet konusunda hassasiyet gerektiren politikaların’ kapsamı yeniden belirlenecek.

AK Partili kurmaylar, maddelerin mevcut haliyle ilgili endişelerini şu şekilde dile getirdi: “Bundan 5-10 sene sonra ‘Eşcinsel evliliğinin serbest bırakılmasını istiyoruz’ diyebilirler. Buna göre önlem almamız lazım.”

Maddeler yeni haliyle kabul edilmezde sözleşmeden çıkılarak, yeni bir çalışma yapılacağı kaydedildi.

Erdoğan’ın, yeni sözleşmeyle ilgili olumlu yaklaşım sergilediği ifade edildi.

Sözleşmeden çıkılması durumunda, kadına şiddetin önüne geçmeye dair yasal boşluğun oluşmayacağına dönük bir çalışma yaptığı, bunun Erdoğan’a sunulduğu da belirtildi.

Sunumda, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un yeterli olduğu öne sürüldü.

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler