1. HABERLER

  2. KAFKASLAR

  3. Aliyev ile Putin bir araya geldi
Aliyev ile Putin bir araya geldi

Aliyev ile Putin bir araya geldi

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Moskova’da bir araya geldi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Moskova’da bir araya geldi. Aliyev ile Putin ekonomik ilişkileri, bölgesel konuları ve Dağlık Karabağ meselelerini konuştu.

Putin ve Aliyev görüşmenin ardından ortak basın açıklamasında bulundu. Putin, Aliyev’e davetini kabul ettiği için teşekkür ederek, “Koronavirüs sonrasında ilişkilerimiz, başta ekonomi olmak üzere toparlanıyor. Geçen yıl belli bir düşüş vardı, şimdi ise istikrarlı bir büyüme, toparlanma söz konusu.” dedi. Ayrıca Rusya ve Azerbaycan arasında ekonomi alanında hükumetler arası komisyonun yoğun bir çalışma yürüttüğünü belirten Putin, “Bu konularla bundan böyle Bakü’de ilgilenecek olan temsilci heyetimizi en yakın zamanda sizlere göndermeyi planlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

"Bölgesel sorunlar çözümlenmeli"

Bölgesel sorunların çözüme kavuşturulmasının önemine dikkat çeken Putin, “Elbette bölgedeki durumun çözüme kavuşturulması en önemli konulardan biri kalmaya devam ediyor. Buna çok büyük ilgi gösteriyorsunuz ve önem veriyorsunuz. Uzlaşıcı çözümlerin bulunulması dolayısıyla sizlere teşekkür ederim. Bunlar her zaman en zor olanlardır. Ancak meselenin çözümünü istiyorsak ki; bunu istiyoruz, bu yoldan ilerlememiz gerekiyor. Şimdiye kadar bunu yapabildik.” diye konuştu.

Ticaret hacmi yükseldi

Aliyev ise Rusya ile ulaşım alanında ilişkilerinin geliştiğini vurgulayarak, “İkili ticaret hacmi, ilk yılın yarısında yükseldi. Bu çok önemli çünkü geçen yıl ikili ticarette yüzde 10’luk bir düşüş yaşandı.” dedi. Dağlık Karabağ zaferi sonrası bölgedeki duruma dikkat çeken Aliyev, bu konuda Putin ile sürekli temas halinde olduklarını, bunun bölgenin istikrara kavuşturulmasında önemli rol oynadığını söyledi. Aliyev, “Çatışma sonrası dönemin mümkün oldukça acısız geçmesi konusunda kararlıyız. Ortak girişimlerimizle bunu başarabildiğimizi düşünüyorum” dedi.

Kaynak: Kırım Haber Ajansı

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler