1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Alman Savunma Bakanı: Türkiye Suriye'nin bir kısmını ilhak etti
Alman Savunma Bakanı: Türkiye Suriye'nin bir kısmını ilhak etti

Alman Savunma Bakanı: Türkiye Suriye'nin bir kısmını ilhak etti

Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, Türkiye’yi Suriye topraklarının bir kısmını ilhak etmekle suçladı.

A+A-

Türkiye'nin Suriye'de oluşturmak istediği güvenli bölgeye uluslararası barış gücünün konuşlandırılması teklifinde bulunan Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, bu kez Türkiye'yi Suriye topraklarının bir kısmını 'ilhak etmekle' suçladı.

Bakan Annegret Kramp-Karrenbauer "NATO müttefikimiz olan Türkiye'nin devletler hukukuna aykırı bir şekilde bir bölgeyi ilhak ettiği ve insanların buradan sürüldüğü, bir gerçektir." demişti.

Soçi'de Rusya ile Türkiye arasında varılan mutabakat sonrası Türk askerinin Barış Pınarı Harekatı sırasında gittiği Suriye topraklarında kalacağı yönünde karar alınmıştı. Ayrıca güvenli bölgeye de Türkiye'nin 12 ayrı gözlem noktası kurması planlanıyor. Ancak Türkiye başından bu yana Suriye'nin toprak bütünlüğünün önemine vurgu yaptı ve Suriye topraklarının Esad güçlerinin kontrolüne geçmesine itiraz etmeyeceği mesajını verdi.

Diğer yandan Alman Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer'in güvenli bölgenin BM denetimine geçmesi yönündeki teklifi ABD ve NATO tarafından da olumlu karşılandı. ABD, söz konusu teklifi olumlu karşılasa da güvenli bölgeye Amerikan askerlerinin konuşlanmayacağını söyledi.

haber-altliklari-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler