1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Almanya Erdoğan'a hakaret içeren şiirin okunmasını yasakladı
Almanya Erdoğan'a hakaret içeren şiirin okunmasını yasakladı

Almanya Erdoğan'a hakaret içeren şiirin okunmasını yasakladı

Ankara ve Berlin arasında krize sebep olan şiir hakkında Almanya Anayasa Mahkemesi'nden karar çıktı.

Independent Türkçe
A+A-

Ankara ve Berlin arasında krize sebep olan şiir hakkında Almanya Anayasa Mahkemesi'nden karar çıktı. Yüksek mahkeme, komedyen Jan Böhmermann'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik hakaret içerikli şiirinin bazı bölümlerinin okunmasını yasaklaması kararını onadı.

Alman Anayasa Mahkemesi, Böhmermann'ın Hamburg Eyalet Mahkemesinin verdiği karara yönelik temyiz talebini reddederek, eyalet mahkemesinin kararını onadı. 

Bu kararla, Böhmermann şiirin bazı bölümlerini artık okuyamayacak.

Geçen yıl da Hamburg Yüksek Eyalet Mahkemesi, eyalet mahkemesinin kararını onayarak temyiz başvurusunu reddetmişti.

Dava geçmişi

Böhmermann, 31 Mart 2016'da Almanya'nın ZDF televizyon kanalında yayınlanan "ZDF Neo Royal” programında Erdoğan'a hakaret içeren bir şiir okumuş, Türkiye, komedyenin Alman Ceza Kanunu'nun 103. maddesi uyarınca yargılanması için Almanya'ya nota vermişti. 

Böhmermann hakkında yapılan suç duyurusuyla ilgili soruşturmayı yürüten Mainz Savcılığı takipsizlik kararı vermiş, Erdoğan'ın avukatının takipsizlik kararına itirazı da kabul edilmemişti. 

Daha sonra Erdoğan'ın yaptığı başvuru üzerine komedyen Böhmermann'nın okuduğu şiirin bazı bölümleri hakkında ihtiyati tedbir kararı veren Hamburg Eyalet Mahkemesi, 10 Şubat 2017'de şiirin bazı bölümlerinin tekrarlanmasını yasaklamıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler