Almanya, Putin'in rakibi Rus muhalif Navalny'nin zehirlendiğini doğruladı

Almanya, Putin'in rakibi Rus muhalif Navalny'nin zehirlendiğini doğruladı

Almanya’da tedavi altına alınan Rus muhalif lider Alexei Navalny’ye yapılan testlerden çıkan ilk bulguların zehirlenmeye işaret ettiği bildirildi.

Almanya’da tedavi altına alınan Rus muhalif lider Alexei Navalny’ye yapılan testlerden çıkan ilk bulguların zehirlenmeye işaret ettiği bildirildi. Alman doktorlar, panzehir verilen Navalny’nin hayati tehlikesi olmadığını açıkladı.

22 Ağustos Cumartesi günü Navalny, Sibirya’dan uçakla Berlin’e götürülmüştü. Charite Hastanesi’nden yapılan açıklamada Navalny’ye yapılan test sonuçlarında vücudunda “kolinesteraz inhibitörü” adı verilen aktif maddeler grubundan birinin varlığına rastlandığı açıklandı.

Rus muhalif lider Berlin’e götürülmeden önce Almanya’nın yardım teklifini bizzat gündeme getiren Başbakan Angela Merkel, zehirlenme iddialarının ayrıntılı şekilde şeffaflıkla incelenmesi çağrısında bulundu. Merkel, sorumluların bulunması gerektiğini söyledi.

Kolinesteraz inhibitörleri birçok ilaç ve tarım ilacı içinde de bulunabilen geniş bir aktif maddeler grubu olarak tanımlanıyor.

Her yıl yüzbinlerce kişi kolinesteraz inhibitör zehirlenmesi yani pestisit (tarım ilacı) zehirlenmesi nedeniyle hastaneye kaldırılıyor.

Yoğun bakımda tedavisi süren Rus muhalif liderin hayati tehlikesinin bulunmadığı belirtildi. Navalny’nin tedavisinin nasıl devam edeceği belirsiz. Alman doktorlar, zehirlenmenin sinir sistemi üzerinde bırakabileceği olası etkilerin gözardı edilmemesi gerektiğini vurguladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in en sert karşıtlarından biri olan muhalif siyasetçinin içtiği bir çaydan zehirlendiği iddia ediliyor. Navalny’yi destekleyenler hem zehirlenmeden hem de Almanya’ya tedavi için geç nakledilmesinden Kremlin yönetimini sorumlu tutuyor.

Rusya’daki birçok muhalif siyasetçi gibi Navalny de birçok kez hapis cezasına çarptırıldı. Geçen yıl Rusya’da gözaltına alınmış, cezaevinde zehirlenerek, hastaneye kaldırılmıştı. Muhalif siyasetçi iki kez de boyalı saldırıya uğramış, bunlardan birinde kör olma tehlikesi geçirmişti. 2011 ve 2012 yıllarında Putin döneminin en geniş kapsamlı protestolarını harekete geçiren isim olarak tanımlanan Navalny’nin yönettiği bir vakıf, son zamanlarda Rusya’da siyasetçilerin ve üst düzey devlet yöneticilerinin karıştığı yolsuzluklara ilişkin raporlar yayınlıyor.

uygulamabanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.