1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Almanya'dan açıklama: Can Dündar Türkiye'ye iade edilecek mi?
Almanya'dan açıklama: Can Dündar Türkiye'ye iade edilecek mi?

Almanya'dan açıklama: Can Dündar Türkiye'ye iade edilecek mi?

Almanya, Can Dündar'ın Türkiye'ye iade edilip edilmeyeceği konusunda bir açıklama yaptı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Almanya, Can Dündar'ın Türkiye'ye iade edilip edilmeyeceği konusunda bir açıklama yaptı.

Dündar'ın 27 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmasının ardından Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun tarafından yapılan, Dündar'ın Türkiye'ye iadesi talebine Almanya Dışişleri Bakanlığı cevap verdi.

Bakanlık, Almanya'nın siyasi mahkumiyet kararlarında prensip olarak iade yapmadığını belirtti.

DW Türkçe'nin haberine göre, açıklamada, "Prensip olarak geçerli olan Almanya'nın siyasi gerekçeli mahkumiyet kararlarında iade yapmamasıdır. Alman hükümeti, dünya genelinde bağımsız medya ve bağımsız habercilik için çaba harcamaktadır. Hem iyi ve kalıcı ikili ilişkiler hem de iyi ve kalıcı Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri için, demokrasi, insan hakları ve hukuk devleti gibi konularda uluslararası standartlara uyulması temel şarttır" denildi.

Can Dündar kararına Almanya Dışişleri Bakanı Maas dün sert tepki göstermişti.

Can Dündar hakkında verilen kararı "Türkiye'de bağımsız gazeteciliğe vurulan sert bir darbe" olarak nitelendiren Maas, "Basın özgürlüğü temel bir haktır ve gazetecilik mesleğinin sadece yüksek kişisel riskler alındığında mümkün olması kabul edilemez. Bu, Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile yükümlü bulunduğu basın özgürlüğü fikri ile bağdaşmıyor” ifadelerine yer vermişti.

MİT tırları davasında yargılanan firari sanık Can Dündar'a “Siyasi ve askeri casusluk” suçundan 18 yıl 9 ay hapis ve “Silahlı terör örgütüne yardım etmek” suçundan 7 yıl 21 ay hapis cezası verilmişti.

tlgrm.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler