1. BİLİM VE TEKNOLOJİ

  2. Amazon'un kurucusu Ay'a inmesi planlanan aracı tanıttı
Amazon'un kurucusu Ay'a inmesi planlanan aracı tanıttı

Amazon'un kurucusu Ay'a inmesi planlanan aracı tanıttı

Amazon'un kurucusu Jeff Bezos, maketini sunduğu Blue Moon adlı uzay aracının 2024 yılında Ay'a astronot indirebileceğini söyledi.

BBC Türkçe
A+A-

Amazon'un kurucusu ve CEO'su Jeff Bezos, bugün maketini sunduğu Blue Moon (Mavi Ay) adlı uzay aracının 2024 yılında Ay'ın güney kutbuna astronot indirebileceğini açıkladı.

İnsansız ve yeniden kullanılabilen Blue Moon ay aracının daha sonra uzayda bilimsel araştırmalar sürdürebilmek için gerekli teçhizat, uydu ve yüzey araçları yerleştirmeyi sürdürmesi öngörülüyor.

Tasarımı tanıtılan araçta BE-7 adı verilen, 4 bin 535 kg itiş gücünde yeni bir motor olacak.

Bezos, "Artık Ay'a yeniden gitmenin, hem de kalmak üzere gitmenin zamanı geldi" dedi.

Aynı zamanda dünyanın en zengin kişisi ünvanına da sahip olan Jeff Bezos, Washington'daki bir fuar alanında, NASA'dan yetkililer ve muhtemel müşterilerden oluşan bir topluluğa, uzay araştırmaları şirketi Blue Origin'in Ay ile ilgili hedeflerini anlattı.

Blue Moon adlı Ay aracında Dünya'dan Ay'a gitmeye yetecek yakıt olacak.

Projeye göre Blue Moon, Ay yüzeyine insanlar ve techizatı indirdikten sonra, kendi kendine hareket ederek Ay yüzeyinde dolaşacak dört araç konuşlandırabilecek ve Ay yörüngesine uydular yerleştirebilecek.

Araç dünyadan fırlatıldığında yakıtı ve füze motoruyla birlikte 15 tona yakın ağırlıkta olacak, Ay'a ulaştığında bu ağırlığı neredeyse 3 tona inecek.

Blue Moon'un Ay'ın, kraterlerinde buz kütleleri olduğu keşfedilen güney kutbuna inmesi hedefleniyor. Bu buzdan elde edilecek suyun ayrıştırılması yoluyla hidrojen üretilerek, bunun, uzay aracının güneş sistemi içindeki yeni görevlerini sürdürmesi için gerekli yakıta dünüştürülebileceği öngörülüyor.

Trump yönetimi Mart ayında, Amerikalı astronotların 2024 yılı sonuna kadar Ay'a geri dönmesinin hedeflendiğini duyurmuştu. Bezos, Blue Origin'in Trump'un verdiği tarihte Ay seyahatine hazır olacağını çünkü aslında uzay aracını tasarlamaya, 3 yıl önce 2016 yılında başladıklarını da söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler