Anket: Her üç AK Partiliden biri Uygur Türkleri konusunda tepki gösterilmediğini düşünüyor

Anket: Her üç AK Partiliden biri Uygur Türkleri konusunda tepki gösterilmediğini düşünüyor

MetroPOLL araştırma şirketinin Türkiye'de yaptığı bir araştırmaya göre, halkın sadece yüzde 23'ü Türk hükümetinin Çin'in Doğu Türkistan politikalarına gerekli tepkiyi gösterdiği yönünde yanıt verdi.

Çin'in Doğu Türkistan'da Uygur Türklerine yönelik politikasına karşılık Türk hükümetinin gerekli tepkiyi gösterdiğini düşünenlerin oranı yüzde 23.

MetroPOLL araştırma şirketinin Türkiye'de yaptığı bir araştırmaya göre, halkın sadece yüzde 23'ü Türk hükümetinin Çin'in Doğu Türkistan politikalarına gerekli tepkiyi gösterdiği yönünde yanıt verdi.

Ankara'nın Çin'in Uygur Türklerine yönelik politikalarına gerekli tepkiyi göstermediği yönünde görüş beyan edenlerin oranı ise yüzde 53,2.

MetroPOLL Araştırma, 'Türkiye'nin Nabzı Nisan 2021' araştırmasında, katılımcılara "Çin'in Doğu Türkistan'da Uygur Türklerine yönelik politikasına hükümetin gerekli tepkiyi gösterdiğini düşünüyor musunuz?" sorusunu yöneltti.

Ankete katılanların yüzde 23,8'i de "Fikrim yok / Cevap yok." yanıtı verdi.

Soruya AK Parti seçmeninin yüzde 33,5'i "gerekli tepkiyi gösterdiğini düşünüyorum", derken yüzde 37,3'ü hükümetin gerekli tepkiyi vermediği yönünde fikrini belirtti. Fikir beyan etmeyen ve cevabının olmadığını dile getirenlerin oranı yüzde 29,2.

Türkiye'nin Çin'in Uygur politikalarına gereken tepkiyi vermediğini belirten en yüksek seçmen HDP'liler.

Araştırmada fikir beyan eden HDP'lilerin yüzde 76,3'ü hükümetin Çin'e tepki vermediği görüşünde.

İYİ Parti seçmeninin yüzde 73,6'sı Türk hükümetinin Pekin'in Doğu Türkistan politikalarına yeterli tepkiyi vermediği yönünde görüş beyan ederken yüzde 13,5 verilen tepkinin yeterli olduğunu kaydetti.

Cumhur İttifakı'nın ortağı MHP seçmeni nezdinde de hükümetin Çin'in Uygur Türklerine yönelik uygulamalarına gerekli tepki verilmediğini belirtenlerin oranı daha fazla. MHP'lilerin yüzde 38,4'ü 'evet' yönünde görüş belirtirken yüzde 42,1'i 'hayır' dedi. MHP seçmeninin yüzde 19,5'i "Fikrim yok/Cevap yok" yanıtını verdi.

Hükümetin, Çin'in Doğu Türkistan politikalarına gerekli yanıtı vermediğini düşünenlerin oranı CHP'de de oldukça yüksek. Kendisini CHP'li olarak tanımlayan seçmeninin yüzde 67,2 Çin'e gerekli tepkinin gösterilmediği görüşünde. Yüzde 13,4'lük bir oran Pekin'e yeterli yanıt verildiği yönünde görüş beyan ederken "Fikrim yok/Cevap yok" diyenlerin oranı 19,4 olarak gerçekleşti.

Ankete katılan Saadet Partililerin yüzde 10'u hükümetin Çin'e yeterli tepkiyi verdiğini dile getirirken yüzde 65'i iktidarın Çin'e gerekli tepkiyi vermediği görüşünü bildirdi. SP'li seçmenin yüzde 25'i araştırmacılara fikrinin ya da cevabının olmadığı yönünde yanıt verdi.

MetroPOLL Araştırma Şirketinin kurucusu ve Genel Direktörü Özer Sencar, yaptıkları anketle ilgili Twitter hesabından, "Dindar, milliyetçi seçmenlerin tavrı ilginç değil mi?" iletisiyle paylaştı.

Türkiye'nin Nabzı Nisan ayı araştırmasının Türkiye genelinde NUTS 2 sistemine göre 26 bölgeyi esas alan 28 ilde tabakalı örnekleme ve ağırlıklandırma yöntemi ile 16 - 21 Nisan 2021 tarihleri arasında toplam 1752 kişi ile yapıldığı belirtilirken Araştırma; 0,95 güven sınırları içinde +/- 2,45 hata payı ile CATI (Bilgisayar Destekli Telefonda Anket) yöntemiyle gerçekleştirilmiştir." değerlendirmesinde bulunuldu.

Kaynak: Euronews

facebanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.