1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Anlaşmasız Brexit'in Türkiye'ye faturası yıllık 2.4 milyar dolar
Anlaşmasız Brexit'in Türkiye'ye faturası yıllık 2.4 milyar dolar

Anlaşmasız Brexit'in Türkiye'ye faturası yıllık 2.4 milyar dolar

İngiltere'nin anlaşma yapmadan Avrupa Birliği'nden ayrılması durumunda Türkiye yıllık ihracatında 2,4 milyar dolarlık kayıp yaşayacak.

A+A-

Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği üyeliğinden ayrılması anlamına gelen Brexit için verilen süre doldu ancak Londra iki kez erteleme talep etti ve son olarak yeni ayrılık tarihi 31 Ekim 2019 olarak belirlendi.

İngiltere bu tarihe kadar AB ile bir anlaşmaya varamaz ve ticari anlamda gümrük birliği dışında kalırsa Türkiye de uzun bir süre boyunca en büyük ikinci ihracat pazarını kaybetme riskiyle karşı karşıya kalacak.

Özellikle otomobil ve tekstil alanında ciddi bir ekonomik kayıp Türkiye'deki iş dünyasını vuracak. Her yıl Türkiye'de üretilen 170 bin otomobil İngiltere'ye gidiyor. Tekstil ve giyimde de yıllık ihracat rakamı 2 milyar dolar düzeyinde.

Türkiye milyarlarca dolarlık ihracattan olacak

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından hazırlanan bir rapora göre Türkiye, anlaşmasız Brexit'in gerçekleşmesi durumunda ihracatında yıllık 2,4 milyar dolarlık kayıp yaşayarak Güney Kore ve Pakistan’ın ardından en kötü etkilenen üçüncü AB üyesi olmayan ülke olacak.

AB ile gümrük birliği anlaşması içerisinde olan Türkiye, AB ve İngiltere kendi aralarında yeni bir ticaret anlaşmasına varmadan İngiltere ile özel bir ticaret anlaşması yapamayacak.

Bu durumda AB ile İngiltere arasında bir ticaret anlaşmasına varılana kadar Türkiye ve İngiltere birbirlerine gümrük vergisi uygulamak zorunda olacak anlamına geliyor ki 2018'de 18,6 milyar dolar seviyeye gelen ticaret hacmi için bu son derece kötü bir haber. Her iki ülke de birbirinin pazarına serbest erişimi kaybedecek. Türkiye'de İngiliz malları İngiltere'de de Türk mallarının fiyatı artacak, rekabet gücü düşecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler