1. BİLİM VE TEKNOLOJİ

  2. Apple'dan sonra Samsung da kar beklentisini düşürdü
Apple'dan sonra Samsung da kar beklentisini düşürdü

Apple'dan sonra Samsung da kar beklentisini düşürdü

Çin ekonomisindeki sorunlara işaret ederek kar beklentilerini düşüren Apple'ın ardından bu kez de Samsung aynı gerekçeyle Ekim-Aralık dönemi karının beklentileri karşılamayabileceğini açıkladı.

Sputnik
A+A-

Apple'ın Çin ekonomisindeki yavaşlamayı işaret ederek ciro beklentisini düşürmesinin ardından Samsung da aynı gerekçeyle 2018 yılı Ekim-Aralık dönemi karının beklentileri karşılamayabileceğini duyurdu.

Samsung Electronics, 2018 yılı dördüncü çeyrekte faaliyet karının yüzde 29 düştüğünü tahmin etti.

Çin ekonomisindeki yavaşlamanın çip ve cep telefonu talebini zayıflatmasının etkisiyle şirketin faaliyet karı iki yıldır ilk kez düşüş gösterdi.

Samsung'dan yapılan açıklamaya göre Ekim-Aralık dönemi faaliyet karının geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 29 düşüşle 10.8 trilyon won (9.67 milyar dolar) seviyesinde olduğu tahmin edildi. Analistler söz konusu dönem için 13.2 trilyon won faaliyet kârı bekliyorlardı.

Samsung ayrıca 4. çeyrekte cirosunun yüzde 11 azalışla 59 trilyon won seviyesinde gerçekleştiği tahmininde bulundu.

2018 ekim-aralık dönemi için kesin sonuçlar ocak ayının ikinci yarısında açıklanacak.

Piyasada Çin etkisi

Bu ayın başında da Kaliforniya merkezli teknoloji şirketi Apple ilk çeyrek için ciro beklentisini 89-93 milyar dolar aralığından 84 milyar dolara indirmişti.

Apple, aşağı yönlü revizyona gerekçe olarak Çin ekonomisindeki zayıflık ve buna bağlı iPhone satışlarının beklenenin altında kalmasını göstermişti. Ardından Asya borsaları etkilenmiş, dolar kuru yükselmişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler