1. İNSAN HAKLARI

  2. "Arakan'da Müslüman azınlığa planlı ve koordineli şiddet uygulanıyor"
"Arakan'da Müslüman azınlığa planlı ve koordineli şiddet uygulanıyor"

"Arakan'da Müslüman azınlığa planlı ve koordineli şiddet uygulanıyor"

ABD hükümetinin yaptığı bir araştırmada, Myanmarlı Müslümanlara ayrım gözetmeksizin planlı ve koordine şekilde şiddet uygulandığı belirtildi.

AA
A+A-

Amerikan hükümetinin yürüttüğü bir araştırma, Myanmar'da Arakanlı Müslümanlara yönelik aşırı şiddet uygulandığını teyit etti.

Araştırma sonucu, Müslüman azınlığa ayrım gözetmeksizin planlı ve koordineli bir şiddet kampanyası yürütüldüğüne, Myanmar ordusunun toplu katliam ve toplu tecavüzlerden sorumlu olduğuna hükmedildi.

Dışişleri Bakanlığının hazırladığı raporun, Washington'ın Myanmar'a daha fazla yaptırım uygulamasına temel oluşturabileceği belirtiliyor.

Raporda, söz konusu şiddetin 'soykırım' ve 'insanlık suçu' ifadeleri ile tanımlanmamasının tartışma yarattığı öne sürüldü. İddialara göre, yetkililer arasında suçların tanımlandırılmasındaki fikir ayrılığı raporun yayınlanmasını bir ay erteledi.

Araştırmanın sonucu, Myanmar'dan kaçarak Bangladeş'e sığınan binden fazla Arakanlı Müslüman mülteciyle yapılan görüşmelere dayandırıldı.

"Arakan'daki şiddet halkı terörize etmeye ve topraklarından uzaklaştırmaya yönelik"

Raporda, "Araştırma, Arakan eyaletindeki şiddetin aşırı, geniş ölçekli, yaygın ve görünüşe göre hem halkı terörize etmeye hem de topraklarından uzaklaştırmaya yönelik olduğunu gözler önüne serdi." ifadelerine yer verildi.

Bazı bölgelerde faillerin, halkı evlere kilitleyip yakmak, kaçan Arakanlı Müslümanların içinde olduğu tekneleri batırmak gibi kitlesel kayıplarla sonuçlanan taktikler kullandığı vurgulanan raporda, "Askeri operasyonların kapsamı ve ölçeği, iyi planlandıklarını ve koordine edildiklerini gösteriyor." denildi.

BM tarafından kurulan Uluslararası Myanmar Bağımsız Araştırma Misyonu da Myanmar Genelkurmay Başkanı Min Aung Hlaing'in de aralarında olduğu üst düzey ordu mensuplarının Arakanlı Müslümanlara soykırım yaptıkları gerekçesiyle Uluslararası Ceza Mahkemesinde yargılanmasını istemişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler