1. HABERLER

  2. LATİN AMERİKA

  3. Arjantin'de ön seçimleri aşırı sağcı başkan adayı kazandı
Arjantin'de ön seçimleri aşırı sağcı başkan adayı kazandı

Arjantin'de ön seçimleri aşırı sağcı başkan adayı kazandı

Arjantin'de pazar günü düzenlenen ön seçimlerde aşırı sağcı aday Milei toplam oyların yaklaşık yüzde 30'unu aldı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Arjantin'de ekim ayında düzenlenecek genel seçimler için cumhurbaşkanı adaylarının belirleneceği ön seçimlerde, aşırı sağcı popülist aday Javier Milei en yüksek oyu aldı.

Milei, Eski Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'a hayranlık duyan, iklim değişikliğinin yalan olduğunu düşünen, cinsellik eğitimini aile kurumunu yok etmeye yönelik bir oyun olarak nitelendiren, insan organlarının satışının yasal olması gerektiğine inanan ve silah bulundurmayı kolaylaştırmak isteyen bir siyasal figür.

Analistler, bu yeni adayın beklenenden çok daha iyi bir performans sergilediği ve bu Güney Amerika ülkesinde başkanlık için gerçek bir rakip olduğu konusunda hemfikir.

Pazar günü düzenlenen ön seçimlerde, sandıkların yaklaşık yüzde 92'sinin açıldığı resmi sonuçlara göre, Milei toplam oyların yaklaşık yüzde 30'unu aldı.

Ana muhalefet koalisyonu Değişim için Birlik'in adayları yüzde 28, mevcut iktidar koalisyonu Vatan için Birlik'in adayları ise yüzde 27 oranında oy aldı.

Seçim sonuçlarına ilişkin konuşan Javier Milei, "Bu ülkede var olan asalak, yozlaşmış ve işe yaramaz siyasi kastın sonunu getireceğiz. Bugün Arjantin'in yeniden inşası için ilk adımı attık. Her zaman olduğu gibi aynı insanlarla farklı bir Arjantin mümkün değildir." ifadelerini kullandı.

Seçim öncesinde analistler, 52 yaşındaki Milei'nin beklenenden daha iyi bir performans göstermesinin mali piyasaları altüst edeceği ve başkan olması halinde uygulayacağı ekonomi politikalarına ilişkin belirsizlik nedeniyle Arjantin pesosunun değerinde keskin bir düşüşe yol açacağı uyarısında bulunmuşlardı.

İlk sonuçlara göre Arjantin, seçmenlerin geleneksel siyasetçilere karşı öfkelerini ifade etmek için dışarıdan bir adaya yöneldiği, bölgedeki son ülke oldu.

Yıllık yüzde 100'ün üzerinde enflasyon, artan yoksulluk ve hızla değer kaybeden para birimi ile mücadele eden Arjantin'de hoşnutsuzluk yaygın. Milei Arjantin pesosunu ABD doları ile değiştirmesi çağrısında bulunarak destek topladı.

Kaynak: Euronews

katki.jpg

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.