1. İNSAN VE YAŞAM

  2. Aspirin kullanmanın yarardan çok zararı olabilir
Aspirin kullanmanın yarardan çok zararı olabilir

Aspirin kullanmanın yarardan çok zararı olabilir

ABD ve Avusturalya'da yapılan bir araştırma düzenli aspirin kullanımının insan vücudu için tehlikeli olabileceğini ortaya çıkardı.

A+A-

Günlük aspirin kullanımının insanları kalp hastalıklarından hatta kanserden bile koruduğuna inanılıyordu. Bu amaçla doktorlar hastalarına gündelik düşük dozda aspirin reçeteleri yazıyordu.

İngiliz tıp bilim dergisi The Lancet'nin Ağustos ayında yayınladığı araştırmaya göre, aspirin daha önce kalp krizi geçiren hastaların yeniden kalp krizi geçirmesine engel oluyor; ancak daha önce kalp krizi geçirmemiş kişiler için günlük aspirin kullanımı yarardan çok zarar getiriyor.

Monash Üniversitesi'nin yürüttüğü araştırma, 20 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirildi. Katılımcıların yarısına 5 yıl boyunca düzenli olarak düşük dozda aspirin, diğer yarısına ise plasebo (ilaçmış gibi verilen, işlevsiz madde) verildi.

5 yıl boyunca katılımcıların sağlık durumlarının düzenli olarak kontrol edildiği araştırma, 70 yaşın üzerindeki kalp ve damar hastalıkları geçmişi bulunmayan kişiler için düşük dozda aspirin kullanımının herhangi bir yararının tespit edilmediğini, ancak bu kişilerde iç kanama riskinin arttığını gözler önüne seriyor.

Daha önce kalp krizi geçiren, kalp ve damar hastalıklarından müzdarip kişiler için düzenli aspirin kullanımı kanı incelterek bu kişilerin kalp krizi geçirme riskini önemli ölçüde düşürüyor.

Ancak araştırmanın mimarlarından Prof. Dr. John McNeil, araştırmanın aspirinin kanama riskini azalttığı hipotezini desteklemediğini ve bu nedenle milyonlarca kişinin boşu boşuna yıllardır düzenli aspirin kullanıyor olabileceğini ifade ediyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler