1. İNSAN VE YAŞAM

  2. Muzun 10 bilimsel faydası
Muzun 10 bilimsel faydası

Muzun 10 bilimsel faydası

Muz, doğanın şekeridir. Tatlı olduğu için, birlikte hazırlandığı diğer herşeyi otomatikman bir tatlıya dönüştürdüğünden, normal şekerle hazırlanan aynı yemeklerden çok daha sağlıklıdır.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Muz, doğanın şekeridir. Tatlı olduğu için, birlikte hazırlandığı diğer her şeyi otomatikman bir tatlıya dönüştürdüğünden, normal şekerle hazırlanan aynı yemeklerden çok daha sağlıklıdır.

Dayanıklı, taşınması kolay, ucuz ve leziz olan muzun küresel çaptaki üretim seviyesi bu özelliklerinden dolayı bugünlerde rekorlar kırıyor. Hatta Birleşmiş Milletler Yiyecek ve Tarım Organizasyonunun raporlarına göre muz dünyada ihracatı en fazla yapılan meyveler listesinde ilk sıraya yükseldi.

Peki muz faydalı mıdır?

Popüleritesi her geçen gün artmasına rağmen bazı insanlar diğer meyvelerden daha fazla şeker ve karbonhidrat içerdiği için muz yemekten sakınıyor. Ama unuttukları nokta şu: vücudumuzun enerji üretebilmesi için belirli miktarda karbonhidrata ihtiyacı vardır.

İşlenmiş şekerli yiyeceklerin aksine muzdaki doğal şeker aynı zamanda beraberinde birçok vitamin ve mineralle beraber geliyor. Ayrıca fiber kaynağı olan muz, şeker sindirimini yavaşlattığından daha uzun süre tokluk hissi verir.

Muz faydalı mıdır? Sorusunun cevabı o zaman; hem de nasıl faydalıdır oluyor.

Muzun 10 bilimsel faydası

Haberin Devamı 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 
Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler