1. HABERLER

  2. AFRİKA

  3. Avrupa Birliği Afrika ile ilişkilerini güçlendirmek istiyor
Avrupa Birliği Afrika ile ilişkilerini güçlendirmek istiyor

Avrupa Birliği Afrika ile ilişkilerini güçlendirmek istiyor

Afrika ülkeleri ile ilişkilerini yeniden şekillendirmek amacıyla Avrupa Birliği'nin önde gelen liderleri Afrika Birliği liderleri ile gerçekleşecek zirvede buluşuyor.

A+A-

Göreve başlamasından bu yana birkaç ay içinde ikinci kez bölgeye giden Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve 22 Avrupa Komiseri, Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da 55 ülkeden oluşan Afrika Birliği'nin liderleri ile görüşecek.

Bölgede yatırımlarını artırmayı planlayan Avrupa Birliği özellikle sürdürülebilir kalkınma, dijital ve çevre konularına geçiş, istihdam ve barışa odaklanmak istiyor.

Afrika ülkelerine en büyük kalkınma yardımlarını sağlayan Brüksel, Afrika Birliği ile bundan böyle siyasi ve ekonomik çıkarlar üzerine partnerlik kurmak istiyor. Birlikte kalkınma yardımları ile ilişkilerin devam edemeyeceği kanısı hakim.

Afrika ülkeleriyle ilişkilerde rekabet artıyor

Rusya, Çin, Hindistan, Türkiye ve ABD Afrika ülkeleri ile yakından ilgileniyor ve bu konu ile hakkında yoğun çalışmalar yürütüyor. Rekabetin artması ile birlikte Avrupa Birliği de bölgede eskiden olduğu gibi hareket edemeyeceğini anlayarak yeni bir strateji geliştirme arayışında.

Avrupa Komisyonu'nun Avrupa Birliği-Afrika stratejisinin 4 Mart tarihinde kamuoyuna açıklanması bekleniyor. Önümüzdeki 18-19 Haziran tarihlerinde ise sonuç bildirgesinin Avrupa Birliği devlet ve hükümet başkanları tarafından onaylanması ümit ediliyor.

twtcanli.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler